Nowy numer 09/2024 Archiwum

Trzy egzemplarze dla czytelników "Gościa"

Ukazała się pokonferencyjna publikacja z wystąpieniami uczestników ostatniego XV Sympozjum Tarnogórskiego.

Konferencja tym razem nawiązywała do obchodzonej w ubiegłym roku 1050. rocznicy chrztu Polski i jak zawsze do społecznego nauczana Jana Pawła II. Sympozjum odbyło się 35 lat po wydaniu encykliki „Laborem exercens”, więc w rozmowach o pracy znalazło się też omówienie tradycji Sierpnia 1980 roku, czerpiącej z tego nauczania.

Temat podjęty w dyskusji brzmiał „Polska praca nad pracą” i był refleksją nad rolą pracy na przestrzeni wieków w podnoszeniu poziomu kulturalnego i moralnego społeczeństwa.

„Tak szeroka naukowa perspektywa rozciąga się od cichej i skrytej pracy organicznej, po odważny i ofiarny czyn, od >>pracy nad sobą po 'pracę nad Polską', a właściwie – obserwując daleko posunięty proces rozkładu cywilizacyjnego Europy – należałoby powiedzieć: po (misyjną) 'pracę nad Europą'” – pisze Stanisław Kowolik we wstępie do publikacji, która ukazała się pod jego redakcją.

Zawiera ona wystąpienia uczestników październikowej konferencji: prof. Andrzeja Nowaka (wygłosił też wykład na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, która przyjęła uchwałę w sprawie uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski), przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, prof. Grzegorza Kucharczyka, ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego, dr. Zbigniewa Pańpucha i dr. Krzysztofa Łęckiego. Dołączone zostały także artykuły prof. Bogusława Wolniewicza i prof. Andrzeja Zybertowicza, którzy nie mogli wziąć udziału w tarnogórskim sympozjum.

Dla czytelników „Gościa Gliwickiego” są darmowe egzemplarze tej publikacji. Otrzymają ja trzy pierwsze osoby, które 10 lipca skontaktują się z biurem kultury Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach (tel. 32 39 33 866).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy