Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Te mury się nawracają!

W miejscu zaniedbanego ośrodka wypoczynkowego, zbudowanego na zlecenie Edwarda Gierka, powstaje nowoczesne miejsce ewangelizacji. Jak wygląda Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA rok przed planowanym otwarciem?

Chichot historii

– Nie chcemy iść w kierunku robienia tutaj ekskluzywnej restauracji czy hotelu, to ma jedynie służyć wsparciu całego przedsięwzięcia. Bo wizja jest taka, że w tym miejscu mamy formować ludzi w duchu ewangelizacyjnym – tłumaczy o. Tomasz Maniura. Dodaje, że tak jak Taizé kojarzy się wszystkim z ekumenizmem, tak Kokotek ma był kojarzony właśnie z ewangelizacją. Bo w działalności oblatów nie chodzi przecież wyłącznie o piękne mury, tylko o pracę duszpasterską z młodzieżą. To im ma służyć obiekt, dlatego remont nie jest nastawiony na luksusy, lecz by wszystko było wykonane prosto i solidnie. W ośrodku pojawili się już pierwsi goście, a coraz więcej grup jest zainteresowanych przyjazdem. – Modlimy się, żeby te mury nabrały ducha i by to miejsce zaczęło żyć Bożym życiem. Remont będzie dużym wyzwaniem, ale mimo potrzebnych na to milionów to i tak dużo prostsze niż nadanie mu ewangelizacyjnego charakteru. Perspektywy są spore i nie tracimy ducha, chociaż w tej chwili musimy dużo zajmować się materią – mówi o. Maniura. Nawiązując do historii ośrodka, nowy gospodarz z przekonaniem twierdzi, że jego nabycie to cud. Dzisiaj nikt nie dostałby pozwolenia na budowę w środku lasu, wtedy zaś – było polecenie, więc nikt nie dyskutował. A przekształcenie tych terenów na działkę budowlaną nastąpiło… dopiero kilkanaście lat temu. – To taki chichot historii, bo budynek powstał w zupełnie innym celu, a teraz to miejsce chrześcijańskiej formacji młodzieży, czyli całkowicie odmiennej moralności i filozofii życia. Jeśli można mówić o nawróceniu murów, to te się nawróciły. Tak jak starotestamentalna Niniwa była grzeszna i bezbożna, a potem się nawróciła, tak to miejsce było komunistyczne, a dzisiaj jest chrześcijańskie – tłumaczy. Uroczyste otwarcie Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA planowane jest na 1 lipca 2018 roku, w 10. rocznicę działalności oblatów w Kokotku. Jak przekonuje o. Tomasz, jeżeli do końca wakacji obiekt otrzyma dofinansowania i dotacje, o jakie się stara, termin ten jest zupełnie realny. A jeśli chcesz zobaczyć więcej i pomóc, zajrzyj na www.niniwabud.pl lub… przyjedź na obiad!

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma