Nowy numer 24/2021 Archiwum

Złoto dla High Flyers

Studenci z Politechniki Śląskiej zwyciężyli w tegorocznej Droniadzie!

High Flyers to drużyna z Międzywydziałowego Koła Naukowego Bezzałogowych Obiektów Latających. Zawody, podczas których sprawdzano m.in. jak wykorzystywać drony i bikony w akcjach ratunkowych, odbyły się na terenie Aeroklubu Krakowskiego w miniony weekend.

Reprezentacja Politechniki Śląskiej okazała się najlepsza zarówno w pracy zespołowej, jak i integracji systemu z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Gliwiczanie jako nieliczni znaleźli wszystkie cele.

Zadaniem drużyn biorących udział w tegorocznej Droniadzie było zlokalizowanie dziesięciu ofiar huraganu, rozlokowanych na terenie aeroklubu w Pobiedniku Wielkim koło Krakowa i oznaczonych specjalnymi nadajnikami. W zmaganiach uczestniczyło dziesięć drużyn reprezentujących uczelnie z całej Polski.

Zespół High Flyers wykonał lot zwiadowczy, wykorzystując do tego celu samolot i dwa wirnikowce, a także autorski system informatyczny zbierający i obrazujący pozyskane informacje.

Uczelniane maszyny zbadały obszar ponad 60 hektarów, znajdując wszystkie rozstawione nadajniki. W rezultacie studenci z Politechniki Śląskiej zdeklasowali konkurencję i zdobyli pierwsze miejsce w tegorocznej Droniadzie. Drugą w klasyfikacji generalnej drużynę Squadron z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie gliwiczanie wyprzedzili o całe 10 punktów.

Reprezentacja Politechniki Śląskiej okazała się najlepsza nie tylko pod względem efektywności poszukiwania celów. Komisja sędziowska doceniła również pracę zespołową zwycięskiego zespołu, integrację systemu z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz aplikację wyświetlającą informacje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama