Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gdzie są najwierniejsi czytelnicy?

Zobacz, jak wypada sprzedaż "Gościa" w parafiach naszej diecezji.

Choć "Gość Niedzielny" - podobnie jak pozostałe tygodniki - dystrybuowany jest w kioskach i salonach prasowych, najbardziej kojarzy się ze sprzedażą w kościołach.

Kto uważnie słucha ogłoszeń parafialnych, na pewno zna stałą formułkę, której treść zmienia się tylko w zależności od okoliczności: "zachęcamy do lektury prasy katolickiej", "przy wyjściu z kościoła", "na stoliku z tyłu kościoła", "w sklepiku parafialnym" czy "u ministrantów"...

To właśnie tam rozchodzi się znaczna część nakładu. Dlatego przy okazji naszego jubileuszu przyglądamy się, gdzie w diecezji gliwickiej czytelnicy kupują najwięcej "Gości".

Nasze zestawienie opieramy na danych sprzedaży z poprzednich lat. W 2015 i 2016 roku tylko dwie parafie przekraczały liczbę 100 egzemplarzy, jakie średnio rozchodziły się każdego tygodnia - to sanktuarium w Rudach i parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzybnicy.

Zestawiając tylko ilość sprzedanych egzemplarzy w kościołach, nie powinno dziwić, że wysokie wyniki uzyskują największe parafie w dużych miastach. Jednak w innym porównaniu takie miejsca z kretesem przegrywają z małymi wioskami.

Najciekawszym i najbardziej miarodajnym współczynnikiem jest bowiem ilość sprzedanych egzemplarzy na 1000 wiernych. I tu większe miasta wypadają blado, bo chociaż "Gości" rozchodzi się tam sporo, to w odniesieniu do bardzo dużej liczby parafian ten wynik już nie jest tak imponujący. W tym zestawieniu brylują mniejsze miejscowości, gdzie parafian jest niewielu, za to czytelnictwo wśród nich pozostaje wysokie.

W rankingu za 2016 r. zdecydowanie przoduje parafia Wszystkich Świętych w Bojszowie, a na kolejnych miejscach znalazły się par. św. Mikołaja w Świbiu oraz par. NMP Królowej Polski w Kokotku.

I choć to tylko nieoficjalne podium, gorąco zachęcamy proboszczów i wiernych do naśladowania!


Zobacz również:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama