Nowy numer 2/2021 Archiwum

Potrzeba nowych księży

W kościołach odczytywana jest dziś odezwa biskupa gliwickiego w związku ze święceniami kapłańskimi w jubileuszowym roku 25-lecia diecezji gliwickiej.

List zapowiada święcenia kapłańskie, których w sobotę 3 czerwca bp Jan Kopiec udzieli dwóm diakonom. Są to: Jan Opiełka, pochodzący z parafii św. Stanisława w Babienicy, i Denis Krzysztof Rakwic z parafii Wszystkich Świętych w Sierotach. Uroczystość w gliwickiej katedrze rozpocznie się o 9.30.

W odezwie bp gliwicki Jan Kopiec pisze o potrzebie „okazywania więcej szacunku dla daru kapłaństwa, który pochodzi nie od nas, lecz z wysoka, od Ojca Światłości, do którego wszyscy zmierzamy”.

„Cieszyliśmy się zawsze na naszej śląskiej ziemi posługą licznych i wzorowych kapłanów. To oni kształtowali w przeszłości w naszych parafiach i rodzinach atmosferę szacunku i życzliwości dla ludzi powołanych do służby w Kościele Świętym. Z przejęciem otaczali troską budzące się powołania. Szczególnie wyrażaliśmy im za to wdzięczność z perspektywy 25-lecia istnienia naszej diecezji i dziękowaliśmy im za trwanie w podjętej kiedyś, przed laty, decyzji o wyborze drogi kapłańskiej, jak i w aktywnym ożywianiu nadprzyrodzonych darów wśród uczestników Ludu Bożego” - czytamy.

Biskup gliwicki zachęca także do troski o nowe powołania dla diecezji, bo pracy duszpasterskiej przybywa, a sił nie. W pierwszym rzędzie prosi o ożywienie modlitwy, zwłaszcza poprzez powrót do znanej już od dawna praktyki pierwszych czwartków miesiąca, poświęconych tej intencji.

„Jestem przekonany, że także nasz Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej przyjdzie ze znaczącą pomocą i poświęci bardzo ważną refleksję nad poszukiwaniem dróg ożywienia służby dla Chrystusa i Kościoła. Bowiem o kapłaństwie trzeba więcej mówić, trzeba dokładnie wyjaśniać zamysł Chrystusa, by nie dać się zniszczyć dzisiejszym tendencjom, wciągającym nas ku zamieraniu wrażliwości na wielkie sprawy Boże” - napisał biskup gliwicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama