Nowy numer 17/2024 Archiwum

Miejsce schronienia i nadziei

Bp Jan Kopiec przewodniczył modlitwie w gliwickiej katedrze w 117. rocznicę poświęcenia tego kościoła.

– Panem każdej świątyni jest sam Bóg, na własność którego człowiek oddaje ten dom. Co prawda wzniesiony ludzkimi rękami, ale przeznaczony do rzeczy bardzo wielkich. Bo świątynia ofiaruje nam dary, których świat dać nie potrafi – powiedział na rozpoczęcie biskup gliwicki.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach został poświęcony w 1900 roku przez biskupa wrocławskiego kard. Georga Koppa. – To wyjątkowy dzień, kiedy przed oczyma stawiamy sobie ten dom, który ma być dla nas miejscem schronienia i miejscem nadziei – powiedział bp Jan Kopiec, który 16 maja przewodniczył Eucharystii w katedrze.

W homilii zachęcał do pamięci i wdzięczności dla fundatorów, budowniczych i architektów, pracujących tu przez pokolenia kapłanów i sióstr zakonnych oraz wszystkim związanych ze sprawowaniem liturgii w tym miejscu.

Miejsce schronienia i nadziei   Katedra gliwicka Klaudia Cwołek /Foto Gość

– Tutaj przedstawiamy nasze radości, smutki, nieumiejętność poradzenia sobie z niektórymi sprawami. Gdyby mury świątyni przemówiły, byłyby świadkiem słabości człowieka, ale też wielkiej nadziei, która tutaj spływa do serca każdego z nas – powiedział. – To misterium, tajemnica spotkania człowieka, stworzenia Bożego, ze swoim Panem, Stwórcą i Zbawicielem jest niezwykłym darem – podkreślił.

Ks. Bernard Plucik, proboszcz katedry, powiedział na zakończenie: – Niech to spotkanie u matki, bo przecież Kościół to nasza matka, będzie dla nas źródłem łaski. Ten szczególnie, bo jest matką wszystkich kościołów naszej diecezji.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach został podniesiony do godności kościoła katedralnego 25 lat temu, wraz z utworzeniem w 1992 roku diecezji gliwickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy