GN 42/2019 Archiwum

Śląskie schroniska w Alpach przejdź do galerii

Mało kto wie, że w austriackich Alpach stoją schroniska wybudowane przez Ślązaków - schronisko katowickie (Kattowitzer Hütte) , wrocławskie (Breslauer Hütte) i gliwickie (Gleiwitzer Hütte). W tym ostatnim pokoje noszą nazwy polskich miast.

Być może będzie dla ciebie zaskoczeniem, że w Alpach austriackich można znaleźć trzy, niezwykle malowniczo usytuowane schroniska górskie, które swoje nazwy zawdzięczają śląskim miastom i zostały zbudowane przez Ślązaków. Najbardziej okazałe z nich to schronisko wrocławskie, dwa mniejsze to schroniska gliwickie i katowickie. Jakim cudem austriackie schroniska noszą śląskie nazwy? Zostały wybudowane w II połowie XIX w. i pierwszej połowie XX w. przez członków Niemiecko-Austriackiego Towarzystwa Alpejskiego (DOeAV), które miało swoje oddziały m.in. we Wrocławiu, Gliwicach i Katowicach. Ambicją każdego oddziału towarzystwa (do śląskich oddziałów należeli przede wszystkim Ślązacy narodowości niemieckiej) było zbudowanie i utrzymanie schroniska górskiego w Alpach.

Śląskie schroniska w Alpach Breslauer Hütte breslauerhuette.at

Zdecydowanie największym ze "śląskich" schronisk w Alpach jest zbudowane w 1882 r. przez wrocławską sekcję Alpenvereinu Breslauer Hütte. Schronisko wrocławskie dysponuje aż 200 miejscami noclegowymi. Ponadto jest położone w niezwykle prestiżowym miejscu - przy normalnej drodze wejścia na drugi co do wysokości szczyt Austrii - Wildspitze 3768 mnpm - w Alpach Oetztalskich . W skład schroniska wchodzi de facto kompleks kamiennych budynków, których okna zabezpieczone są efektownymi, czerwono-białymi okiennicami. Breslauer Hütte znajduje się na wysokości 2844 mnpm - dokładnie 345 m wyżej niż wierzchołek najwyższego szczytu w Polsce - Rysów.

Śląskie schroniska w Alpach Schronisko Gliwickie gleiwitzerhuette.at

Dwa pozostałe śląskie schroniska wybudowano w Taurach Wysokich, znacznie bliżej granic Śląska. Starszym z nich jest Gleiwitzer Hütte (schronisko gliwickie), które wzniesiono na wysokości 2176 mnpm  pomiędzy alpejskimi szczytami Vord, Spitzbett i Rottenzink. Dojście do budynku prowadzi z wioski Fusch przez halę Hirzbachalm. Niewielki kamienny domek został w ostatnich latach rozbudowany o część drewnianą. Pokoje w Gleiwitzer Hutte noszą nazwy... śląskich miast - więc mieszkańcy m. in. Katowic, Bytomia, Zabrza czy Mysłowic mogą tu poczuć się jak w domu. Schronisko jest czynne tylko w sezonie letnim, jednak zimą dla turystów i wspinaczy dostępny jest zimowy schron umieszczony w osobnym budynku.

Śląskie schroniska w Alpach Kattowitzer Hütte - widok obecny. W oddali Hochalmspitze JakobZ / CC 3.0

Trzecim śląskim schroniskiem w Alpach jest najmłodsze Kattowitzer Hütte. Podobnie jak Schronisko Gliwickie zlokalizowane jest w Taurach Wysokich w Austrii, w masywie Grosse Hafnera, najdalej wysuniętego na wschód alpejskiego trzytysięcznika (3076 mnp). Kamienno-drewniany budynek wzniesiony na wysokości 2320 mnpm został zbudowany w latach 1928-1930 przez członków sekcji katowickiej DOeAV.

Schronisko jest czynne od połowy czerwca do końca września. Dla turystów przygotowano 18 łóżek w pokojach 18 oraz 30 miejsc sypialnych na strychu w tzw. lagerze. Natomiast od października do połowy czerwca jest otwarty tzw. "Winterraum", posiadający 8 miejsc noclegowych. Z Kattowitzer Hütte można wejść na wspomniany wcześniej Grosse Hafner 93076 mnpm), a także Kleine Hafner (3017 mnpm), Grosse Sonblick (3030 mnpm) i Koelnbreinspitze (2934 mnpm).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • czytelnik_wierny
    14.05.2017 09:08
    Nawet tak wysoko można zbudować schronienie dla wędrowców! A Pan Redaktor, łamiąc swoje obietnice, pozostawia zbłąkanych w drodze do wyzwolenia z dewiacji bez pomocy, choć wie jak bardzo pomoc jest im potrzebna. Pamiętaj jednak Redaktorze: „[…] wszystko czegoście im nie uczynili, mnieście nie uczynili”. Nawet gdybyś i ten komentarz usunął.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama