Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pielgrzymka do grobu świętej Jadwigi Śląskiej

"Niewiastę dzielną któż znajdzie"? Ten, kto pielgrzymuje do Trzebnicy!

Poemat o dzielnej niewieście został odczytany w bazylice św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy w czasie uroczystej Eucharystii, sprawowanej dla licznie przybyłych pielgrzymów z diecezji gliwickiej.

Mszy przewodniczył bp Jan Wieczorek, który nawiązując do słów Księgi Przysłów, ukazał uczynki miłosierdzia patronki Śląska. Podpowiedział również, skąd Święta czerpała siłę, by żyć blisko tych najmniejszych: „Jadwiga była człowiekiem Wielkanocy, czyli radości i nadziei, poprzez wpatrywanie się w Krzyż i zgodę na Jego doświadczanie”.

Kustosz trzebnickiej bazyliki ks. Jerzy Olszówka, salwatorianin, zaznaczył, że przeżywamy 750. rocznicę wyniesienia Jadwigi na ołtarze. Fenomenem, który sprawia, że od ośmiu wieków pielgrzymujemy do grobu świętej księżnej, by dowiedzieć się jak żyć, jest swoista wyobraźnia miłosierdzia. Jadwiga miała umiejętność dostrzegania różnorodnej biedy człowieka i chęć niesienia mu pomocy.

Salwatorianin zwrócił się z życzeniami takiej zdolności i wrażliwości do pielgrzymów, których sporą część stanowiła młodzież.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy