Nowy numer 37/2021 Archiwum

Opowiedz o rodzinie

Konkurs filmowy Metropolitarnego Święta Rodziny. Można nagrać dokument, stworzyć krótką fabułę czy teledysk.

„Rodzina źródłem miłości” – to temat Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego X Metropolitarnego Święta Rodziny, skierowanego do ludzi młodych. Chodzi o to, żeby przy pomocy języka filmowego opowiedzieli o rodzinie.

Organizatorami konkursu są Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach i Sekcja ds. Nowej Ewangelizacji gliwickiej kurii. To już drugi ich konkurs filmowy, ubiegłoroczny poświęcony był 1050. rocznicy chrztu Polski.

– Początkowo myślałem, że temat tegorocznej edycji też będzie historyczny – mówi Tadeusz Połomski, organizator konkursu, który prowadzi koło filmowe w gliwickim MDK. – Chodziło mi przede wszystkim o to, żeby to był temat, który młodzież zaciekawi i zainspiruje. Z drugiej strony poprzez te konkursy chcemy przekazywać jakieś wartości. Dziś w mediach jest tyle rzeczy komercyjnych, bezmyślnych i bezwartościowych.

Temat jest szeroki, liczba pomysłów i form prezentacji – ogromna. – Ta edycja konkursu, chociaż jej temat nie jest już historyczny, kapitalnie łączy się z poprzednią. Mam na myśli tożsamość, którą dzisiaj w dużym stopniu zatraciliśmy. Tę historyczną, na poziomie wielopokoleniowym, i tę związaną z kondycją rodziny – mówi organizator konkursu.

– Pracuję w szkole i widzę, jak wiele dzieci żyje w rodzinach niepełnych, w rodzinach, gdzie nie ma silnych i dobrych więzi, nie ma świadomości swoich korzeni. Z drugiej strony, gdzieś w głębi, większość z nas tęskni za dobrymi relacjami z najbliższymi sobie osobami – uważa.

Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także innych ośrodków oświatowych i kulturalnych. Prace można przygotowywać indywidualnie lub w grupie.

Gatunek jest dowolny, może to być np. fabuła, dokument, teledysk czy animacja. Każdy może zgłosić najwyżej dwa filmy, maksymalnie trwające 10 minut (zapisane w formacie zgodnym z DVD-Video).

Prace należy przesłać do 22 maja w postaci płyty DVD (na adres MDK w Gliwicach) lub umieścić plik na serwerze i przesłać adres linku do ściągnięcia lub przesłać w formie linku internetowego (np. na You Tube – link niepubliczny) na adres e-mail: tadekpolomski@gmail.com. Informacje, regulamin i karta zgłoszeniowa do pobrania na: www.mdk.gliwice.pl w zakładce „Konkurs filmowy”.

Do 29 maja na stronie internetowej MDK zostaną ogłoszone filmy zakwalifikowane przez jury do finału, który odbędzie się 2 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama