Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wyróżnione zabytki

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach i Łaźnia Łańcuszkowa w Zabrzu wśród najlepiej odrestaurowanych zabytków w kraju.

W Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, 18 kwietnie, podczas gali, która odbyła się w Bydgoszczy ogłoszono laureatów prestiżowego konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2017”.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach   Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach Mira Fiutak /Foto Gość

Wśród laureatów znalazły się dwa obiekty z naszego regionu. W kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych” wyróżnienie otrzymał Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, dawny żydowski dom przedpogrzebowy. Neogotycki budynek z 1903 roku według projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera, przy cmentarzu żydowskim. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum w Gliwicach.

W kategorii „Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne” wyróżniona została Łaźnia Łańcuszkowa w Zabrzu, dawna łaźnia kopalni „Luiza”. Do 1998 roku, kiedy została zamknięta, uważana za jedną z najnowocześniejszych w Europie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma