Nowy numer 38/2021 Archiwum

Mistyka i ikony: kursy doskonalące

Jedna z najbardziej... przerażających propozycji kursów doskonalących na Wydziale Teologicznym UO. To nie komentarz antyklerykała, ale zachęta do udziału w kursie.

Jeszcze do 22 kwietnia można zapisać się na kurs doskonalący na WT UO pt. „Mistyka”. To cykl trzech spotkań (22 kwietnia, 6 maja, 3 czerwca), w czasie których uczestnicy zapoznają się z następującymi tematami: wprowadzenie do mistyki, mistyka Ojców Kościoła, mistyka chrześcijańskiego Wschodu, klasyka mistyki zachodniej, mistycy nowożytni oraz problem „rozeznawania duchów”.

Zajęcia poprowadzą ks. Krzysztof Grzywocz, ks. Norbert Widok, ks. Zygfryd Glaeser, ks. Dariusz Klejnowski-Różycki, ks. Kazimierz Wolsza, ks. Robert Sadlak.

- Kurs „Mistyka” jest adresowany z jednej strony do tych, którzy chcą poznać postaci mistyków różnych epok, a z drugiej strony do tych, którzy przeczuwają pewien głód żywszego kontaktu z Bogiem, kontaktu bardziej palącego, oddanego, żarliwego czy nawet wyłącznego; którzy mają ochotę wysilić się we wchodzeniu na górę Tabor, Karmel czy Golgotę. Jest to jedna z najbardziej przerażających propozycji kursów na naszym Wydziale – zachęcają organizatorzy.

Dlaczego przerażająca? - Ten, kto chce wejść w doświadczenie mistyczne Boga, niech się przygotuje na to, że coś w nim umrze. I to nie coś drugorzędnego, tylko coś istotnego, najukochańszego, jego wypielęgnowane „ja”. (…) życie mistyków było nie tylko pełne trudu i bólu, ale uważani byli za ekscentryków, niezrozumiani, niejako błąkający się w ciemnościach. Jednocześnie w jakiś sposób doświadczali pewnej oczywistości Absolutu, Pełni, Boga, tak że nie zamieniliby stanu swego „obłąkania” na inne, bardziej zrozumiałe dla innych formy egzystencji - tłumaczą organizatorzy kursu.

Trwają również zapisy na kurs „Teologia ikony z elementami ikonopisarstwa”, ale - uwaga! - już tylko do 15 kwietnia (Wielka Sobota). Kurs składa się z dwóch dni zajęć wykładowych na Wydziale Teologicznym oraz tygodniowych warsztatów malowania ikon w ośrodku „Rybak” w Głębinowie k. Nysy (diecezjalny ośrodek rekolekcyjno-formacyjny nad Jeziorem Nyskim). Kierownikiem kursu i prowadzącym zajęcia jest ks. Dariusz Klejnowski-Różycki.

Natomiast w przyszłym roku akademickim planowane są m.in. takie kursy doskonalące jak „Mistyka islamu”, „Patriarchowie i mistrzowie zen” oraz „Chrześcijaństwo chińskie. Szanse i zagrożenia”.

Szczegółowe informacje na temat kursów i zapisów - TUTAJ.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama