Nowy numer 43/2020 Archiwum

Alleluja na trzy dzwony

Zniknęły z dzwonnicy ponad 70 lat temu, zdemontowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nowe zostały odkupione z likwidowanego kościoła ewangelickiego... w Niemczech. Po raz pierwszy wszystkie razem zabiją na Wielkanoc.

Z pomocą „Gościa”

Komplet dzwonów na wieży to niejedyny powrót, na jaki czekała parafia w Nakle. Zaniedbanemu neoromańskiemu kościołowi potrzebny był gruntowny remont, który przywróciłby mu wygląd perły architektury sakralnej na Śląsku. – Kiedy po raz pierwszy wszedłem do kościoła jako proboszcz, byłem przejęty tym, że przypominał bardziej świątynię ewangelicką. Sprawiał wrażenie bardzo opustoszałego, wręcz opuszczonego. Dość opacznie zrozumiano tutaj zmiany, jakie wprowadził Sobór Watykański II, w wyniku czego usunięto i spalono wszystkie ołtarze – opowiada ks. Bill. – Moim pierwszym krokiem było odszukanie zdjęć, na których uwieczniono pierwotny wystrój kościoła. Wśród parafian udało się takie fotografie zdobyć, ale prawdziwym impulsem do działania było odnalezienie przedwojennego numeru „Gościa Niedzielnego” z 1939 roku, w którym zostały zamieszczone zdjęcia naszej świątyni opatrzone nagłówkiem: „Jeden z najpiękniejszych kościołów na Śląsku”. Dało mi to do myślenia, że trzeba przywrócić świetność i dostojeństwo tej świątyni, budowanej przecież przez majętny ród Donnersmarcków – wspomina kapłan.

Już na początku prac na poddaszu kościoła znaleziono obrazy pochodzące z dwóch bocznych ołtarzy. Dzięki szczegółowym – zwłaszcza jak na ówczesną technikę – fotografiom, udało się je odbudować tak dokładnie, że parafianie, którzy pamiętają pierwotny wystrój świątyni, byli przekonani, że to oryginały odszukane gdzieś w strychowych czeluściach. – Renowacja kościoła była długą drogą, która jest jeszcze przed nami. Najważniejszym momentem, na który czekamy, będzie wykonanie głównego ołtarza, ale na razie to dalsza przyszłość, bo wcześniej czekają nas inne zadania, jak choćby malowanie całego wnętrza. Wierzę, że z Bożą i ludzką pomocą uda nam się to wszystko wykonać, a wtedy świątynia odzyska pełny blask – zaznacza proboszcz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama