Nowy numer 42/2018 Archiwum

Objazdowa wystawa o wyjątkowym kapłanie

Przed ratuszem w Pyskowicach można oglądać wystawę poświęconą księdzu doktorowi Johannesowi Chrząszczowi. Później odwiedzi kolejne miejscowości.

27 kwietnia przypada 160. rocznica urodzin ks. Johannesa Chrząszcza, który był proboszczem w Pyskowicach w latach 1890-1928, inicjatorem powołania do życia Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach, historykiem i społecznikiem.

Żyjąc na pograniczu kulturowym i narodowościowym w burzliwym okresie społeczno-politycznym, starał się o zachowanie jedności. 26 lutego 2018 roku minie 90. rocznica jego śmierci.

Pamiętając o tych rocznicach, na początku marca w pyskowickim ratuszu zainicjowano Rok księdza doktora Johannesa Chrząszcza, a do współpracy w organizowaniu obchodów zaproszono różne instytucje.

Prezentowana wystawa planszowa przygotowana została przez Annę Kulczyk, historyka Muzeum w Gliwicach i Bogusława Małuseckiego, kierownika gliwickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Autorem projektu graficznego jest Marcin Gołaszewski.

Wykorzystano na niej fotografie ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Gliwicach, Archiwum Państwowego w Katowicach oraz zbiorów prywatnych Macieja Mazura, Jacka Dehnela (http://awers-rewers.pl) i ks. Konrada Kołodzieja

Po Pyskowicach wystawę będzie można zobaczyć także w innych miejscach powiatu gliwickiego: w Toszku (koniec kwietnia-maj), Wielowsi (czerwiec), Rudzińcu (lipiec), Sośnicowicach (sierpień), Pilchowicach (wrzesień), Knurowie (październik), Gierałtowicach (listopad) i w Gliwicach (koniec listopada-kwiecień 2018).

Wystawie towarzyszyć będą różne wydarzenia. 27 kwietnia w Toszku odbędzie się wykład poświęcony ks. Chrząszczowi, a na początek 2018 roku planowana jest konferencja.

Fragment wystawy   Fragment wystawy Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy