W Zabrzu w galerii muzeum otwarto wystawę o historii Biblii.
Jest to inicjatywa ewangelicka, wpisująca się w obchody 500-lecia Reformacji. Wernisaż, który odbył się 29 marca w galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu, miał ekumeniczny charakter, na co zwrócił uwagę ks. Dariusz Dawid, duszpasterz parafii ewangelicko-augsburskiej.
– To jest bardzo piękny moment, że możemy spotkać się przy studni. Dlaczego przy studni? Bo chcemy z niej czerpać. A Biblia to jest taka studnia i to jest niesamowite – mówił ks. Dariusz Dawid. – My dzisiaj w zasadzie nie będziemy z niej czerpać, ale będziemy się przyglądać, z jakich materiałów jest ta studnia zbudowana, jak na przestrzeni wieków się zmieniała, co się wydarzało wokół tej studni, ile emocji ona budziła i jakie daje możliwości także dla współczesności – powiedział. Przypomniał postać Marcina Lutra i rewolucję mentalną czasów reformacji. Zachęcał przy tym do zaczerpnięcia z Biblii, żeby pięknie żyć.
Po wystawie oprowadzał Dariusz Czyszczoń, prezes Fundacji Areopag. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych zaprezentowana została historia Biblii, jak starannie ją przepisywano i tłumaczono. Qumran, Dekalog, Septuaginta, Wulgata, Biblia Gutenberga, Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra, Biblia Ostrogska – zwiedzający mogą dowiedzieć się, w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów.
Oprócz wystawy kilka dni temu Muzeum zorganizowało oprowadzanie po ewangelickim kościele Pokoju w Zabrzu, 3 czerwca odbędzie się rajd rowerowy szlakiem zabrzańskich ewangelików, a 4 czerwca – uroczyste nabożeństwo.
Wystawa w galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu czynna będzie do 28 kwietnia Klaudia Cwołek /Foto Gość