Bytom stolicą metropolii?

Pod Operą Śląską w Bytomiu odbyła się akcja, promująca miasto jako siedzibę związku metropolitalnego.

Pomysł zrodził się wśród lokalnych społeczników, uchwałę w tej sprawie przyjęła kilka dni temu rada miasta.

– Bytom jest najstarszym miastem w tej części Śląska, prawa miejskie otrzymaliśmy już w 1254 r. i uważamy, że Bytom jest najlepszym miejscem, w którym można zlokalizować siedzibę metropolii. Jesteśmy za tym, by organy metropolii decentralizować – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej radny Michał Bieda.

Zgodnie z ustawą o związku metropolitalnym w województwie śląskim, uchwaloną przez Sejm 9 marca, siedzibę władz przyszłej metropolii ma zaproponować Rada Miasta Katowic. Bytomscy radni wystąpią więc z apelem w tej sprawie do kolegów z Katowic.

Inicjatorzy akcji przypomnieli, że obszar metropolitalny na Górnym Śląsku i w Zagłębiu nie jest typową aglomeracją, lecz konurbacją – składającą się miast podobnej wielkości. Dlatego uważają, że ośrodek władzy metropolii nie musi być zlokalizowany w Katowicach. Według nich Katowice na tym nie stracą, natomiast dla Bytomia jest to bardzo ważne, głównie ze względów prestiżowych.

– Chodzi o zupełnie inne postrzeganie miasta, które zmaga się z wyjątkowo złym wizerunkiem – kojarzone jest na zewnątrz z wysokim bezrobociem, biedą, rozpadającymi się kamienicami. Chcemy ten wizerunek odczarować i pokazać to miasto od innej strony – powiedział Piotr Jakoweńko ze stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców–Bytom.

Bytom jest kolejnym miastem, które zadeklarowało, że chce u siebie siedzibę metropolii. Taką wolę wyraził wcześniej prezydent Sosnowca.

Zgodnie z założeniami, metropolia w województwie śląskim ma powstać 1 lipca, a zacząć działać 1 stycznia 2018 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..