Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rowery do wypożyczenia

15 minut za darmo, godzina za jedyną złotówkę. W Gliwicach działa sieć wypożyczalni rowerów.

Dziś wystartował Gliwicki Rower Miejski. W dziesięciu miejscach miasta można wypożyczyć w sumie 100 rowerów. Każda ze stacji wyposażona jest w 15 stojaków oraz w terminal z ekranem dotykowym.

- Na pociąg idę codziennie 20 minut, a teraz mogę wypożyczyć rower, bo na dworcu też jest takie stanowisko. Do 15 minut przejazd jest za darmo, w tym czasie śmiało dojadę - mówi Bartłomiej, student IV roku budownictwa Politechniki Śląskiej.

System będzie funkcjonował do końca listopada, a w każdym kolejnym sezonie od początku marca. Wypożyczalnie będą dostępne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru jest darmowe. Czas od 16 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł, do 2 godzin - 2 zł, do 3 godzin - 3 zł, a każda kolejna godzina - 4 zł.

GRM obsługuje firma Nextbike Polska, która zarządza podobnymi systemami w Polsce i zagranicą. U nas m.in. w Katowicach, Opolu i Wrocławiu.

Rowery do wypożyczenia   W całym mieście jest 100 takich rowerów Klaudia Cwołek /Foto Gość

Aby korzystać z Gliwickiego Roweru Miejskiego trzeba zarejestrować się na stronie internetowej gliwickirower.pl oraz dokonać tzw. opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 zł. Po jej zaksięgowaniu będzie można już wypożyczać rowery. Konto użytkownika umożliwia wypożyczanie rowerów tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł. W przypadku ewentualnego zamknięcia konta, opłata inicjalna podlega zwrotowi, jeśli wcześniej nie została wykorzystana na przejazdy. Nextbike Polska przygotował specjalną aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia wypożyczenie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Użytkownicy nieposiadający smartfonów mogą skorzystać z dotykowych terminali znajdujących się na każdej stacji. Wystarczy wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wybranego roweru. Gliwicki Rower Miejski to system kompatybilny z innymi systemami firmy Nextbike w Polsce i na świecie. Jednorazowa rejestracja w systemie umożliwia korzystanie z floty przeszło 35 000 rowerów miejskich.

Rowery do wypożyczenia   Dotykowy terminal znajduje się na każdej z 10 stacji Klaudia Cwołek /Foto Gość

Stacje Gliwickiego Roweru Miejskiego

  • dworzec PKP (przy wejściu głównym)
  • pl. Piłsudskiego (nieopodal pomnika)
  • pl. Inwalidów Wojennych (blisko kiosku)
  • ul. Kozielska (róg ul. Góry Chełmskiej)
  • skwer Dessau (przy fontannie)
  • ul. Akademicka (róg ul. Bolesława Krzywoustego, blisko fontanny)
  • ul. Żwirki i Wigury (przy pawilonach handlowych)
  • ul. Sikornik (obok siłowni pod chmurką i Domu Pomocy Społecznej)
  • oś. Kopernika (ul. Gwiazdy Polarnej)
  • ul. Poniatowskiego (nieopodal Domu Pamięci Żydów Górnośląskich).
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama