Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zaczęło się od kazań

III Zakon Świętego Franciszka w Rusinowicach obchodził 25-lecie istnienia.

W niedzielę Mszy św. w parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Rusinowicach przewodniczył ks. Franciszek Balion, a homilię wygłosił o. Rufin Juraszek OFM, opiekun duchowy zakonu. Na uroczystość przybyli ze sztandarami delegaci zakonu z okręgu tarnogórsko-lublinieckiego.

Historia powstania Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Rusinowicach

Wspólnota powstała w wyniku kazań rekolekcyjnych głoszonych przez o. Floriana Smolnika OFM. 21 marca 1992 r. 25 osób zgłosiło się do rozpoczęcia formacji FZŚ w postulacie. Dzień później odbyło się pierwsze spotkanie z nowo przyjętymi, które poprowadziła siostra sekcyjna Krystyna Królikowska w obecności ks. proboszcza Baliona i o. Smolnika OFM. Siostra Krystyna udzieliła wskazówek wstępnych co do prowadzenia spotkań miesięcznych, ksiąg ewidencyjnych i kasowych. Ustalono termin spotkań na każdą 3. niedzielę miesiąca.

Po półrocznej formacji 20 września 1992 r. w czasie Mszy św. grupa 16 osób złożyła Świętą Profesję Życia Ewangelicznego wg zasad Reguły FZŚ. Okres formacji był czasem wzrastania duchowego wspólnoty. Za zgodą ks. proboszcza Baliona przełożoną wspólnoty została Bronisława Kulik, która wystąpiła z prośbą do Prowincji Franciszkanów w Panewnikach o Elekcję Kanoniczną Wspólnoty.

Po otrzymaniu pisemnej zgody bp. Jana Wieczorka 5 stycznia 1998 r. dekretem prowincjała o. Damiana Szojdy została erygowana kanonicznie wspólnota FZŚ. W uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca 2004 r. przeżywała ona dodatkową radość wprowadzenia relikwii św. Franciszka do swojej parafii. Również z tej okazji w kościele został założony trzeci witraż zadedykowany Biedaczynie z Asyżu.

Obecnie wspólnota liczy 11 profesów wieczystych. Spotkania odbywają się w każdą 3. niedzielę miesiąca. Opierają się na wspólnej modlitwie, śpiewie i rozważaniu słowa Bożego. Oprócz tych spotkań w każdy 1. czwartek miesiąca wspólnota prowadzi godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu, w czasie której modli się za kapłanów, o nowe powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, jak i do FZŚ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma