Nowy numer 24/2018 Archiwum

Lekarzu, ulecz przez telefon

50 pacjentów z Zabrza przez pół roku będzie pod zdalną opieką medyczną.

Stan zdrowia pacjentów leczonych zdalnie będą stale monitorowały nowoczesne urządzenia, które będą oni przy sobie nosili. Takie rozwiązanie pozwoli szybko wykryć ewentualne problemy i poinformować o nich lekarza.

W pilotażowym programie telemedycznym bierze udział 50 chorych. Na pół roku otrzymają aparaty Comarch HMA, które zbierają dane z urządzeń peryferyjnych, np. pulsoksymetrów, by przesyłać je do Centrum Telemonitoringu Kardio-Med Silesia oraz Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w przychodni iMed24 w Krakowie.

Dodatkowo pacjenci będą mogli korzystać z 50 małych, przenośnych aparatów Cardiodial do wygodnego wykonywania badań EKG.

Poza monitorowaniem stanu zdrowia oraz przesyłaniem danych urządzenia będą przypominały m.in. o zażyciu leków. Będą też wyposażone w tzw. "przycisk życia", którym pacjent w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia może szybko zaalarmować odpowiednią placówkę medyczną.

Podstawową zaletą leczenia "przez telefon" jest skrócenie czasu oczekiwania na kontakt pacjenta z lekarzem i decyzji terapeutycznej. Na przykład konieczna korekta dawek przyjmowanych leków może nastąpić praktycznie z dnia na dzień, a nie - jak dotąd - po kilku tygodniach.

Pilotażowe rozwiązanie uruchomiono w ramach projektu "Miasto Zdrowia", w który włączyło się Zabrze. Monitoring stanu zdrowia obejmie pacjentów z problemami kardiologicznymi, pulmonologicznymi, diabetologicznymi oraz po udarze mózgu. Przez 1,5 roku w projekcie weźmie udział 100 pacjentów w kilku polskich miastach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma