Czas wznoszenia domu

W dzień Zwiastowania Pańskiego w katedrze oficjalnie odczytany zostanie dekret zwołujący I Synod Diecezji Gliwickiej. Uroczyste otwarcie z zaprzysiężeniem członków synodu odbędzie się w tym samym dniu.

Na datę rozpoczęcia synodu biskup gliwicki Jan Kopiec wybrał 25. rocznicę ustanowienia diecezji, która mija 25 marca. Eucharystii w gliwickiej katedrze o 10.30 przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc razem z biskupem gliwickim, biskupami seniorami Janem Wieczorkiem i Gerardem Kuszem, biskupem opolskim Andrzejem Czają oraz kapłanami z całej diecezji. Do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali wszyscy wierni Kościoła gliwickiego, a zwłaszcza ci, którzy są bezpośrednio zaangażowani w prace synodu. Choć jego oficjalne otwarcie odbędzie się 25 marca, prace komisji i parafialnych zespołów synodalnych trwają już od kilku miesięcy.

Na uroczystym otwarciu synodu, które odbędzie się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II, zostanie zaprzysiężonych 150 członków synodu (w tym jedna trzecia osób świeckich), którzy złożą wyznanie wiary i otrzymają z rąk biskupa gliwickiego dekrety powołujące ich do tego zadania. Zakończenie synodu zaplanowano na 4 listopada 2018 roku.

W liście pasterskim zapowiadającym to wydarzenie bp Kopiec napisał: „Zgromadzenie synodalne ma być darem, jaki chcemy ofiarować naszemu Kościołowi Diecezjalnemu. Po etapie budowania fundamentów, któremu przewodził pierwszy biskup Jan Wieczorek, nadszedł czas na wznoszenie wspólnego domu całej wspólnoty Kościoła Gliwickiego. Dobrze wyczuwamy, jakiego wysiłku wymaga umiejętność tworzenia pojednanej rodziny, która w Jezusie Chrystusie znajduje swoje właściwe miejsce”.

25-lecie diecezji gliwickiej wpisane jest w szersze obchody srebrnego jubileuszu ustanowienia metropolii górnośląskiej, w skład której, oprócz naszej diecezji, weszły archidiecezja katowicka i diecezja opolska. Pozostałe uroczystości odbędą się 25 marca o 18.30 w katedrze opolskiej i 26 marca w Katowicach, gdzie o 10.00 rozpocznie się panel dyskusyjny na Wydziale Teologicznym UŚ, a w południe - Msza św. w katedrze Chrystusa Króla z udziałem biskupów metropolii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..