GN 32/2018 Archiwum

Tarnogórska "Solidarność" 1980-1990

W czwartek 16 marca odbędzie się projekcja filmu, prezentacja książki i dyskusja z autorami.

21 sierpnia 1980 roku w jednym z tarnogórskich zakładów przemysłowych „Fazos” wybuchł pierwszy w województwie katowickim duży strajk, którego uczestnicy solidaryzowali się z postulatami politycznymi podniesionymi podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. Podczas tzw. karnawału „Solidarności” – od schyłku lata 1980 do 13 grudnia 1981 roku w mieście działały silne i liczne struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Grupa aktywnych związkowców działała tu także w okresie stanu wojennego i zaangażowała się w przełomowym 1989 roku w historycznych wyborach czerwcowych.

Książka „Tarnogórska Solidarność 1980-1990”, której autorami są Jarosław Neja, Krzysztof Gwóźdź i Sebastian Rosenbaum to pierwsza monografia historyczna, próbująca kompleksowo przedstawić wszystkie aspekty funkcjonowania związku w dekadzie 1980-1990. To jednocześnie jedna z pierwszych tego typu prac poświęconych lokalnym strukturom NSZZ „Solidarność”.

16 marca o godzinie 17.00 w Tarnogórskim Centrum Kultury (ul. Jana III Sobieskiego 7) odbędzie się prezentacja książki, połączona z projekcją filmu Ryszarda Kowalskiego „Tarnogórska Solidarność 1980-1990”. W trakcie spotkania przewidziano także dyskusję z autorami filmu oraz książki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma