Nowy Numer 16/2019 Archiwum

Zanim pęknie tętniak

Chirurdzy naczyniowi bytomskiej "Czwórki" 18 marca zapraszają osoby w wieku 50+ na przesiewowe badania w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych.

To bardzo niebezpieczna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów – tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu. Wielu pacjentów właśnie podczas badań przesiewowych dowiaduje się o tym, że mają tętniaka.

– Czekamy na mieszkańców śląskich miast, który ukończyli 50. rok życia – mówi dr Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. – Badanie jest krótkie, trwa zaledwie kilka minut, a może uratować życie.

Żeby skorzystać z badania, nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego i nie trzeba się wcześniej zapisywać. Badania USG będą wykonywane pomiędzy 10.00 a 16.00 w Auli WSS nr 4 (Al.Legionów 1, I piętro, budynek A2). Każdy otrzyma wynik badania, a w przypadku wykrycia tętniaka – wskazówki do dalszego leczenia.

Tętniak aorty to poszerzenie średnicy aorty o 50%. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza po 65. roku życia. Narażone są na niego osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia, zwłaszcza palacze. Tętniaki występują też u osób cierpiących na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, a w tym przypadku bardzo groźne okazują się na przykład zwykłe zaparcia czy wysiłek fizyczny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL