Nowy numer 3/2021 Archiwum

Leopardy dostają nowe życie w Gliwicach

Modernizacja czołgów przebiega zgodnie z planem.

Czołgi Leopard modernizowane są w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach. Proces przebiega zgodnie z planem, a po latach regresu firma zaczęła się rozwijać. - Patrzymy w przyszłość bardzo pozytywnie - powiedział w poniedziałek prezes zakładów Adam Janik.

Umowa ws. modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL warta jest ponad 2 mld zł. Jej głównym wykonawcą i liderem jest gliwicki Bumar, który wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

- Realizujemy jeden z najważniejszych obecnie programów strategicznych w ramach modernizacji Polskich Sił Zbrojnych. Jest to duży program, duże pieniądze i dużo pracy dla nas. To jeden z naszych głównych produktów na najbliższe lata. Umowa jest realizowana zgodnie z terminami - powiedział prezes Janik. Zgodnie z kontraktem, czołgi mają zostać zmodernizowane do 2020 r.

Oprócz tego dużego kontraktu zakład realizuje szereg innych umów dotyczących pojazdów polskiego wojska. Prowadzone są też rozmowy z potencjalnymi klientami zagranicznymi, m.in. w sprawie sprzętu pancernego.

- Bardzo cieszy nas, że obecny rząd stawia na polski przemysł obronny - podkreślił prezes gliwickich zakładów.

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach działają od ponad 65 lat. Są producentem ciężkich pojazdów gąsienicowych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym, m.in. wytwarzają czołgi, wozy zabezpieczenia technicznego, mosty towarzyszące, jak i ciężki sprzęt np. dla górnictwa węglowego. Obecnie w samym gliwickim Bumarze zatrudnionych jest ok. 820 osób, a łącznie, wraz ze spółkami zależnymi, ponad 1,1 tys. pracowników.

W poniedziałek w Gliwicach prezes Janik oraz prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz podpisali list intencyjny w sprawie prowadzenia przez Bumar-Łabędy klasy patronackiej w Zespole Szkół Samochodowych im. Stefana "Grota" Roweckiego. Spółka oferuje zajęcia praktyczne pod okiem swych pracowników, a dla najlepszych uczniów - stypendia i gwarancję zatrudnienia po zakończeniu edukacji. Klasa ruszy we wrześniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama