Maturzyści na Jasnej Górze

W Kaplicy Cudownego Obrazu setki młodych modliły się o powodzenie na egzaminie dojrzałości i w dorosłym życiu.

W pielgrzymce maturzystów z diecezji gliwickiej na Jasną Górę przybyło prawie 800 uczniów klas maturalnych, towarzyszyło im 50 księży i 20 nauczycieli. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem "Miłość i... kropka".

W południe młodzież uczestniczyła w Eucharystii, którą w Kaplicy Matki Bożej odprawił biskup gliwicki Jan Kopiec.

- Bardzo wiernie pielgrzymujemy do tego miejsca, aby tutaj nie tylko zaznaczyć naszą łączność z tą duchową stolicą naszej ojczyzny, ale jednocześnie, ufając w przemożną opiekę Maryi nad każdym z nas, prosić Ją, byśmy ciągle wybierali dobre drogi i potrafili na nich trwać aż do szczęśliwego końca - powiedział przed rozpoczęciem Mszy.

Maturzystów powitał też o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

- Maryja, Matka Jezusa Chrystusa z miłością wsłuchiwała się w słowo Boże i wiernie zachowywała je w swoim sercu. Ona zawsze prowadzi nas do swojego Syna, i jak w Kanie Galilejskiej widzi, czego nam brakuje, pokazuje nam, w jaki sposób powierzyć Bogu nasze życie, otwierać się na Jego słowo - mówił, życząc obfitości łask Ducha Świętego na czas nauki, przygotowań do egzaminu dojrzałości i wyboru drogi życiowej.

W homilii bp Jan Kopiec zwrócił uwagę, że chociaż w roku jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu MB Częstochowskiej "przybywamy tu, by wyrazić naszą gorącą miłość do Maryi, to równocześnie pamiętamy o naszym konkretnym pokoleniu".

- Każdy przecież przychodzi tu z doświadczeniami swoich lat, swoich działań i różnych przemyśleń. Każdy ma swoje chwile bardzo piękne i radosne, ale mamy też chwile trudne, chwile ogromnych wątpliwości, a niekiedy nawet zawstydzenia z powodu naszych upadków - przyznał biskup.

- Nie ukrywam, że takie spotkanie z maturzystami, którzy stają przed bardzo ważnym egzaminem w swoim życiu, otwierającym na samodzielność, a liczymy także, że i na dojrzałość, to moment wyjątkowy, gdzie owszem zbieramy doświadczenia zarówno z dawnej przeszłości, jak i z naszego życia, ale spoglądamy i otwieramy się na przyszłość, której jeszcze nie znamy. A w tej przyszłości musimy znaleźć sobie miejsce - zauważył bp Kopiec.

Biskup życzył młodym, by byli "ludźmi, którzy naprawdę będą mogli aż do końca swoich ziemskich dni każdemu człowiekowi spojrzeć w oczy i powiedzieć, że nie zmarnowali niczego w swoim życiu". Zaznaczył jednak, że tego "nie osiąga się tylko jednym momentem, ale trzeba na to pracować całymi latami".

Ordynariusz przypomniał też o przypadającym 25 marca ćwierćwieczu istnienia diecezji gliwickiej i zwołania z tej okazji pierwszego synodu diecezjalnego.

Na zakończenie Eucharystii maturzyści odmówili Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej, a po Mszy wzięli udział w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich Wałach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..