Nowy numer 3/2021 Archiwum

Czas charyzmatów

– Pan Jezus daje dobrze wypróbowane lekarstwo. To proste sprawy, nie przepisane tylko przez dietetyków, ale przez znawców ludzkiej duszy – mówił bp Jan Kopiec na początku Wielkiego Postu.

W Środę Popielcową bp Jan Kopiec przewodniczył Eucharystii z posypaniem głów popiołem w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na początku Mszy biskup powiedział, że Wielki Post to „czas dany nam przez Opatrzność, abyśmy nie zagubili się, lecz skorzystali z kolejnej okazji, by siebie podnieść i na tyle poprawić relacje między nami, byśmy szli i rozwijali się w czynieniu dobra”. Zachęcał wiernych, aby w tym czasie „nie szczędzili wysiłku i odwagi w naprawianiu tego, co było złe, co nas osłabiało”. W homilii bp Kopiec mówił o charyzmacie łaski i miłosierdzia, które „dają nadzieję, że warto żyć i ciągle siebie samego tak w życiu egzaminować, by tego życia nie zmarnować”.

Przypomniał jednak, że choć jesteśmy wyposażeni w rozum i różne umiejętności, to jednak ulegamy pewnym uzależnieniom, które nie wynikają tylko z łamania Dekalogu, ale także „z katalogu różnego rodzaju złych przyzwyczajeń, których w tym świecie nabywamy”. – Pan Jezus daje dobrze wypróbowane lekarstwo, o którym słyszeliśmy wielokrotnie, a Kościół co roku o nim przypomina. To modlitwa, post i jałmużna. Proste sprawy, wcale nie przepisane tylko przez dietetyków, ale przez znawców ludzkiej duszy – zauważył.

Biskup tłumaczył też, że post i modlitwa to „wewnętrzne środki, dzięki którym sami w sobie się umacniamy”. – Ale nie można tylko zasklepiać się w sobie, Wielki Post nie jest tylko dla naszego dobrego samopoczucia. Wielki Post ma uzdrowić nasze relacje w tym świecie, w którym jesteśmy postawieni – zaznaczył. – Dlatego potrzeba wyjścia na zewnątrz i tym wyjściem jest jałmużna, dostrzeżenie drugiego człowieka – dodał.

Obrzęd posypania głów popiołem kapłani rozpoczęli najpierw między sobą, a następnie udali się do wiernych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama