Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dualne win-win

Wicepremier Jarosław Gowin przekonywał na Politechnice Śląskiej o zaletach nowego modelu studiów.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin był gościem I Konferencji Dualnej - "EDUAL", która pod hasłem "Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0" została zorganizowana na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Podczas konferencji przedstawiciele środowiska akademickiego i ekonomicznego dyskutowali o kształceniu na potrzeby gospodarki opartej na wiedzy. Minister Gowin w swoim wystąpieniu powoływał się na dobre wzorce, jakie funkcjonują w tym zakresie w niektórych europejskich krajach, głównie w Danii, a w Polsce już są wdrażane.

Jako przykład rozwiązania, które nie budzi sporów politycznych, podał program doktoratu wdrożeniowego, co - jak podkreślił - "jest skoncentrowane na rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego w danej firmie".

- Doktorant będzie pracownikiem przedsiębiorstwa, a jednocześnie pełnoprawnym uczestnikiem studiów - tłumaczył wicepremier i wyjaśnił, że pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zatrudnienia z możliwością realizacji studiów, a ministerstwo będzie fundowało stypendium naukowe.

- To rozwiązanie "win-win", dzięki któremu wygranym jest zarówno pracodawca, jak i pracownik-doktorant - dodał min. Gowin. Ewaluacja przeprowadzona w Danii wykazała, że absolwenci dualnych studiów technicznych zarabiają średnio o 10 procent więcej od absolwentów tradycyjnych studiów.

W ramach konferencji zaplanowano liczne panele tematyczne, w tym debatę poświęconą przyszłości studiów dualnych, a także rozmowy ze studentami biorącymi udział w tego rodzaju kształceniu. Kolejne sesje zostaną poświęcone m.in. studiom dualnym na potrzeby Przemysłu 4.0, dobrym praktykom w zakresie edukacji dualnej w Polsce i za granicą oraz przykładom działań wspomagających edukację dualną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama