Nowy numer 38/2023 Archiwum

Duszpasterz, badacz, społecznik

Dwa wykłady i wystawa - w Pyskowicach zainaugurowano Rok ks. dr. Johannesa Chrząszcza.

Spotkanie odbyło się wczoraj w pyskowickim ratuszu, a otworzył je Wacław Kęska, burmistrz miasta. – Mam nadzieję, że 160. urodziny ks. Chrząszcza będą znakomitą okazją dla nas wszystkich, abyśmy poznali tę wspaniałą postać, której Pyskowice tak wiele zawdzięczają – mówił.

W pyskowickiej parafii św. Mikołaja ks. Johannes Chrząszcz posługiwał 38 lat. Wykłady poświęcone badaczowi śląskich dziejów, duszpasterzowi, społecznikowi, współzałożycielowi Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach wygłosili ks. dr Piotr Górecki i Maciej Mazur, który przygotował także prezentację multimedialną i wystawę. Można na niej zapoznać się z działalnością ks. Chrząszcza i zobaczyć eksponaty z kolekcji Macieja Mazura (wystawa w ratuszu czynna będzie do 4 maja). Uczestnicy spotkania otrzymali też broszurki z krótkim opisem tej postaci i zdjęciami, nawiązującymi do jej życia i działalności.

Duszpasterz, badacz, społecznik   Portret ks. Johannesa Chrząszcza na pyskowickiej wystawie Klaudia Cwołek /Foto Gość Prelekcje w Pyskowicach to pierwsze z wielu wydarzeń przygotowywanych przez Muzeum w Gliwicach dla uczczenia przypadających: w 2017 roku – 160. rocznicy urodzin (27 kwietnia), a w 2018 roku – 90. rocznicy śmierci (26 lutego) ks. dr. Johannesa Chrząszcza. W planie jest m.in. wystawa plenerowa. Do współpracy zaproszono: Archiwum Państwowe w Katowicach i jego gliwicki Oddział, Starostwo Powiatowe w Gliwicach, Urząd Miejski w Pyskowicach, Urząd Miejski w Toszku, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Miejskie w Zabrzu.

A dzisiaj prelekcje ks. dr. Piotra Góreckiego i Macieja Mazura można wysłuchać w Willi Caro w Gliwicach. Rozpoczęcie spotkania o 16.00.

Duszpasterz, badacz, społecznik   Uczestnicy spotkania w pyskowickim ratuszu Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast