Nowy numer 39/2023 Archiwum

Niech się nie udarzy

Pracownicy szpitala sami zorganizowali koncert ze zbiórką na powstanie nowego oddziału.

Zebrania około 300 tys. złotych podjął się personel Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. Bronisława Hagera w Tarnowskich Górach na utworzenie w nim oddziału udarowego. To już drugi taki koncert, jednak tym razem otworzył on cykl wydarzeń pod hasłem "Niech się nie z/udarzy", jakie będą odbywały się przez cały rok, by zgromadzić potrzebne środki.

We wtorkowy wieczór w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Tarnogórskiego Centrum Kultury wystąpił m.in. Krzysztof Respondek i gospelowy chór Przebudzenie. Wejściówki rozeszły się już wiele dni wcześniej.

- Przejeżdżałem dzisiaj ulicą Pyskowicką i mijając szpital widziałem pacjentów, którzy o krykach tu biegli, żeby dostać się na koncert. To oznacza, że szpital leczy na zawołanie i wystarczy zorganizować taką imprezę, żeby wszyscy wypisywali się na własne życzenie - żartował na początku prowadzący.

Doktor Beata Poprawa z Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego, organizatorka koncertu, przyznała przed występami, że ostatni rok był dla placówki wyjątkowo trudny. - Ale wyszliśmy z tego zwycięsko, ponieważ osiągnęliśmy kilka ważnych celów, a jako załoga bardzo zjednoczyliśmy się w tym czasie - mówiła.

- Chcemy utworzyć oddział udarowy w naszym mieście. Dlaczego? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że co osiem minut ktoś w Polsce przeżywa ogromną tragedię, dostaje udaru mózgu. W ciągu roku to 70 tysięcy tragicznych historii tych ludzi. Okazuje się, że to druga przyczyna śmierci u starszych ludzi, natomiast pierwsza, gdy chodzi o kalectwo wśród młodych - tłumaczyła dr Poprawa.

- W przypadku udaru liczy się pierwsza godzina, kiedy możemy podać leki i zastosować odpowiednie leczenie. Chcemy to robić tu, w Tarnowskich Górach, a nie tracić czas na dojazdy do innych miast, które mają fantastyczne oddziały udarowe. Zasługujemy przecież na bezpieczeństwo w tym mieście - argumentowała, zachęcając do wsparcia inicjatywy.

W trakcie całego wieczoru wolontariusze ze stowarzyszenia "Na zdrowie" zbierali do puszek pieniądze na utworzenie oddziału udarowego. Oprócz tego sprzedawane były rękodzieła i ciasta domowego wypieku, z których dochód również zostanie przeznaczony na ten cel.

Niech się nie udarzy   Krzysztof Respondek pozuje dla "paparazzich" Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast