To ukształtowało relację Boga z człowiekiem

W święto Ofiarowania Pańskiego bp Jan Kopiec modlił się w gliwickiej katedrze za osoby konsekrowane.

- Kościół daje dziś wyraźny znak, że objawiona tajemnica należy do fundamentalnych prawd, które kształtują przyszłość ludzkości i relacji między Bogiem a człowiekiem - mówił w homilii bp Kopiec, przypominając, że po kończącym się okresie Bożego Narodzenia "przychodzi czas, kiedy będzie trzeba poważnie o sobie pomyśleć, wyciągając wnioski z przeszłości i doświadczeń, które każdy z nas w sobie nosi".

Tłumaczył ten znaczenie rytuału ofiarowania pierworodnego syna na służbę Bogu, który "brał się ze świadomości, że niestety ludzkość nie potrafiła wytrwać na dobrej drodze". - Dlatego dzisiejsze święto jest przede wszystkim uznaniem wielkości majestatu Boga, który ma nad nami tę Boską opiekę i powinniśmy ją nie tylko docenić, ale też kształtować w sobie w duchu niezwykłej wdzięczności - podkreślił biskup.

W Święto Ofiarowania Pańskiego przypada też Dzień Życia Konsekrowanego. Dlatego w modlitwie wiernych szczególnie wspominano zakonników i siostry zakonne, inne osoby konsekrowane, a także wszystkie niewiasty, w intencji których została odprawiona Eucharystia.

W Polsce działa prawie 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, należy do nich ponad 32 tys. osób. W Dzień Życia Konsekrowanego kolekta w kościołach przeznaczona jest na potrzeby zakonów klauzurowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..