Nowy numer 22/2023 Archiwum

Nie można rozmieniać czasu na drobne

„24h do dyspozycji” – to temat sesji formacyjnej u jezuitów w Gliwicach, którą w lutym poprowadzi o. Robert Więcek SJ.

Kiedyś usłyszałem od siostry: „Chciałabym, żeby dzień miał 36 godzin, to zdążyłabym ze wszystkim”. Powiedziałem jej: „Nieprawda, miałabyś jeszcze więcej problemów, wyrzutów sumienia i zaległych rzeczy” – stwierdza o. Robert Więcek SJ, proboszcz parafii Matki Boskiej Kochawińskiej. – Uszanujmy, że dzień ma 24 godziny, które są do naszej dyspozycji. Mówi się, że czas to pieniądz. A to nie jest pieniądz, tylko dar. Dar, który można spieniężyć, czyli rozmienić na drobne, albo pożytecznie wykorzystać. W czasie sesji chce mówić o mądrym gospodarowaniu tymi 24 godzinami i dobrym planowaniu. Głównym tematem spotkania będzie uporządkowanie czasu.

– Tak naprawdę nie chodzi o to, ile go mamy, tylko jak z niego korzystamy. Bo czasu mamy wszyscy tyle samo. Od moich decyzji zależy, jak w tych 24 godzinach będę układał sobie życie – wyjaśnia. – Ta sesja jest po to, żeby zobaczyć, że kiedy ten czas jest uporządkowany, to robimy więcej i lepiej. Mamy go i na pracę, i na wypoczynek, i na samotność, i na bycie z innymi. Inaczej wszystko się nam rozłazi. Jak ktoś ma uporządkowany czas, to znajduje czas na wszystko – przekonuje.

O. Więcek chce też uświadomić, że w ciągu 24 godzin nie zrobimy wszystkiego, dlatego tak ważna jest kwestia priorytetów. Podkreśla, że dobry plan to 50 procent sukcesu, jednak równie ważna jest wolność w podejściu do niego. – Jeśli go nie wykonam, to nie jest koniec świata. I to też nie znaczy, że źle zaplanowałem. Chodzi o szeroką perspektywę, bo czasem coś ci wypadnie i musisz skorygować plan – zaznacza. Przypomni o bardzo pomocnym narzędziu porządkowania, jakim jest rachunek sumienia polegający na przyglądaniu się temu, jak wyglądał miniony dzień – według metody ignacjańskiej, która zawiera się w punktach: zaplanować, wykonać i zreflektować, jak zostało wykonane.

Sesja formacyjna pt. „24h do dyspozycji” odbędzie się od 10 do 12 lutego w Centrum Kształcenia i Dialogu „Theotokos” w Gliwicach. W programie przewidziane są konferencje i wprowadzenia do modlitwy.

Informacje i zapisy: ckid.theotokos@gmail.com, tel. 797 907 741.

Więcej na: theotokos.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast