Młodzież, która uczy się w warszawskim polonijnym liceum, zaśpiewała w Gliwicach.
Ich rodziny mają polskie korzenie, oni sami pochodzą z różnych krajów za naszą wschodnią granicą. A teraz uczą się w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Właśnie przyjechali z koncertami na Śląsk. 22 stycznia wystąpili w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Zaśpiewali kolędy i pastorałki białoruskie, ukraińskie i polskie, a w drugiej części koncertu – pieśni patriotyczne.
Koncerty odbywają się pod patronatem bp. Jana Kopca i senatora Krystiana Probierza. – Jestem przekonany, że historie życia waszych przodków pewnie starczyłyby na fabułę niejednej powieści czy scenariusza filmu – powiedział prof. Krystian Probierz. Jako senator widzi potrzebę wsparcia naszych rodaków, których losy rzuciły daleko od ojczyzny. Podkreśla, że to nasz moralny obowiązek wobec nich.
Ewa Pietrykiewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium św. Stanisława Kostki, i senator Krystian Probierz Mira Fiutak /Foto Gość – Staramy się, żeby przez pieśni, koło teatralne, wychowanie patriotyczne nasi uczniowie mogli odkryć piękno ojczyzny ich przodków. Żeby wiedzieli, dokąd przyjechali, i jakie to jest dziedzictwo – powiedziała podczas koncertu dyrektor szkoły Ewa Pietrykiewicz.
Szkoła od 14 lat kształci młodzież polskiego pochodzenia zza naszej wschodniej granicy w ramach projektu realizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. Rodziny nie zawsze stać na czesne, internat i utrzymanie dzieci w Polsce. W związku z tym nauczyciele i dyrekcja szkoły powołali Fundację „Dla Polonii”, która gromadzi środki na wsparcie dla nich w ramach Akcji „Witajcie w Domu!” (szczegóły: liceumpolonijne.edu.pl, mecenatszkolny.pl).
– W całym kraju ludzie dobrej woli wspierają naszą szkołę. To już nie jest tylko idea Warszawy, Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, ale wszystkich Polaków, którzy otwarli swoje serca dla tych młodych ludzi – podkreśla Ewa Pietrykiewicz.
Drugi koncert odbędzie się dzisiaj, 23 stycznia o 17.00 w parafii Matki Bożej Kochawińskiej (u jezuitów, na osiedlu Kopernika) – w Auli MB Kochawińskiej.