Nowy numer 3/2021 Archiwum

Blisko nas - Żydzi w fotografii

W Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim będzie można zobaczyć wystawę Arkadiusza Ławrywiańca.

Fotografie z cyklu „Blisko nas” to rozwinięcie tematu żydowskiego przedstawionego w projekcie „Chasydzi w Lelowie”. Tym razem zdjęcia przedstawiają życie codzienne i obrzędy członków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

Arkadiusz Ławrywianiec (członek ZPAF, a do niedawna fotoreporter „Dziennika Zachodniego”) uwieczniał swoich żydowskich bohaterów od 2010 roku, wykorzystując do tego celu zarówno tradycyjne święta i ceremonie religijne (sukot, chanuka, purim, obrzezanie), jak i bardziej prywatne spotkania emerytów i rencistów. Narracja tej fotograficznej opowieści obraca się wokół osoby rabina Jehoshuy Ellisa, będącego w latach 2010−2015 naczelnym rabinem Górnego Śląska.

Otwarcie wystawy odbędzie się 19 stycznia o 18.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (ul. Parkowa 1). Będzie ją można zwiedzać do 15 lutego.

W czasie wernisażu kulturę żydowską przybliży również muzyka w wykonaniu krakowskiego tria klezmerskiego Di Galicyaner Klezmorim. W spotkaniu weźmie udział Elżbieta Fajerman, przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Katowicach.

Więcej: www.cekus.pl.

Blisko nas - Żydzi w fotografii   Przygotowanie do szabatu Arkadiusz Ławrywianiec /cekus.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama