Nowy numer 4/2021 Archiwum

Kolędowanie i wsparcie

Są młodymi Polakami ze Wschodu, uczą się w warszawskim polonijnym liceum. Przez dwa dni będą koncertować w Gliwicach.

Z koncertem kolęd 22 i 23 stycznia wystąpią uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Szkoła ta od 11 lat kształci młodzież polskiego pochodzenia zza naszej wschodniej granicy w ramach projektu realizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. W tej chwili ma prawie stu takich uczniów. Pochodzą z różnych stron, m.in. Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu, Mołdawii, Rosji, Armenii czy Gruzji.

Prawie wszyscy wiążą swoją przyszłość z Polską. Zdarza się, że za nimi przyjeżdżają również ich rodziny, np. z Kazachstanu. Już siedem roczników absolwentów szkoły studiuje na wyższych uczelniach lub zakończyło studia i pracuje. Po kilku latach nauki w liceum ich start na uczelni jest łatwiejszy niż innych zagranicznych studentów.

Uczniowie ci są uzdolnieni, pracowici, ale często pochodzą z rodzin, których nie stać na czesne, internat i utrzymanie dzieci w Polsce. W związku z tym nauczyciele i dyrekcja szkoły powołali Fundację „Dla Polonii”, która gromadzi środki na wsparcie dla nich w ramach Akcji „Witajcie w Domu!” (szczegóły można znaleźć na: liceumpolonijne.edu.pl, mecenatszkolny.pl).

Kształcenie uczniów ze Wschodu będzie można wesprzeć również podczas spotkań w Gliwicach; dostępne będą także płyty z utworami w ich wykonaniu. Koncerty odbywają się pod patronatem bp. Jana Kopca i senatora Krystiana Probierza.

W niedzielę 22 stycznia o 16.00 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II (obok katedry) i w poniedziałek 23 stycznia o 17.00 w parafii Matki Bożej Kochawińskiej (u jezuitów, na osiedlu Kopernika) – w Auli MB Kochawińskiej, gdzie w spotkaniu weźmie w udział prof. K. Probierz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama