Talenty przedstawione

Za nami gala Zabrzańskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Śpiewajcie Panu z weselem".

W tym roku odbył się on już po raz dziesiąty i wzięło w nim udział około 300 osób (60 zespołów i soliści).

Gala odbyła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy, podczas której nagrody laureatom wręczali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i ks. proboszcz Zygfryd Sordon.

– Chcieliśmy w Zabrzu stworzyć taki festiwal, bo widzieliśmy, że brakuje przeglądu kolęd i pastorałek, a dzieci są chętne do śpiewania. Nasza idea była taka, żeby mogły publicznie pokazać swój talent. Oczywiście chodziło nam też o to, żeby kolędy były rozpowszechnione i żeby je śpiewano. Na początku wszystko było trudne, bo było nowe i nie za bardzo wiedzieliśmy, za co się zabrać – wspomina Elwira Madla, katechetka i organizatorka przedsięwzięcia. – Ale z biegiem czasu poznawaliśmy życzliwych ludzi, którzy chętnie nam pomagali i podpowiadali różne rzeczy. I dzisiaj mamy dużo znajomych, którzy zawsze stoją po naszej stronie. Pierwotnie festiwal miał być dla szkół zabrzańskich, ale potem rozszerzył się na region i mamy też zespoły z Knurowa, Bytomia, Gliwic, Tarnowskich Gór, Wieszowy.

Talenty przedstawione   Zuzanna Waśkiewicz z SP nr 36 w Bytomiu, laureatka pierwszego miejsca w kategorii klas I-III szkoła podstawowa, soliści Klaudia Cwołek /Foto Gość Przegląd odbywa się co roku w ZSO nr 12 w Zabrzu-Rokitnicy, a gala festiwalu w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uczestnicy są oceniani w różnych kategoriach wiekowych, oddzielnie soliści i oddzielnie zespoły.

Pierwsze miejsca w tym roku zdobyli: w kategorii szkoła specjalna – Krystian Stawikowski z ZSS nr 40 w Zabrzu; w kategorii klas I–III szkoła podstawowa: soliści – Zuzanna Waśkiewicz z SP nr 36 w Bytomiu, zespoły – Zespół Iskierki z ZSO nr 12 w Gliwicach; w kategorii klas IV–VI szkoła podstawowa: soliści, pierwsze miejsce ex aequo – Danuta Ungier z SP nr 33 w Bytomiu, Rozalia Zemła z Katolickiej SP w Zabrzu, zespoły – Bytomscy Kolędnicy z SP nr 54 w Bytomiu; w kategorii gimnazjum: soliści – pierwszego miejsca nie przyznano, zespoły – Chór dziewczęcy Tarantella z Gimnazjum nr 21 w Zabrzu; w kategorii szkoła ponadgimnazjalna: soliści – Nicola Wladarz z Centrum Edukacji w Zabrzu, zespoły – I miejsce ex aequo:

– Chór Schola Cantorum z ZS im. I.J. Paderewskiego w Knurowie, Zespół wokalno-instrumentalny z ZSO nr 11 w Gliwicach.

Festiwal odbywa się pod patronatem biskupa Gerarda Kusza i prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik.

Talenty przedstawione   Elwira Madla, organizator festiwalu Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..