Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wezwanie do drogi

– Pierwotny Kościół od samego początku tę uroczystość stawiał niemal na pierwszym miejscu, bo dzisiaj dokonuje się niezwykłe objawienie tego, czego żaden człowiek zrozumieć nie potrafi – powiedział bp Jan Kopiec.

W katedrze w Gliwicach uroczystość Objawienia Pańskiego połączona była ze świętowaniem 24. rocznicy przyjęcia sakry przez biskupa gliwickiego. W homilii mówił on o objawieniu się Pana i Jego pełnym dramatyzmu wchodzeniu w ludzkie dzieje. Podkreślił, że potrzeba światła z góry, aby uznać w małym dziecku tego, który jest Stwórcą świata, Panem wszystkiego i przyjmuje postać tak kruchego stworzenia, w dodatku narażonego na tyle niebezpieczeństw, zwłaszcza ze strony złych ludzi. Mówiąc o Mędrcach ze Wschodu, zachęcił do zastanowienia się, jak ci wielcy ludzie mogli odczytać wezwanie, które ich przynagliło do drogi.

Podkreślił przy tym, że nie jest ważne, byśmy dochodzili, ilu ich było i z jak daleka przyszli. Ważne jest, że przybyli, bo gwiazda wskazała, iż dla ziemi zaczyna się nowy okres. Na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii katedralnej ks. Bernard Plucik złożył biskupowi życzenia. – Dla mnie osobiście ten dzień od 24 lat jest zawsze dniem szczególnym, kiedy wspominam przecież nie do końca zrozumiałe losy, jakie Pan przygotował, gdy z rąk św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej przyjmowałem święcenia biskupie. To zobowiązuje i to pokazuje, że z każdym rokiem człowiek czuje się bardziej zażenowany, lepiej widzi swoje wszystkie braki i wszystkie niewypełnione dokładnie zadania i obowiązki. Modlitwa więc jest jak najpiękniejszym darem. Módlmy się wzajemnie za siebie, abyśmy byli dobrymi, właściwymi świadkami Jezusa Chrystusa. Dziękuję za wszelkie dobre słowa pod moim adresem – powiedział bp Jan Kopiec. Wcześniej w homilii nawiązał także do organizowanych orszaków Trzech Króli, podkreślając, że stawką jest jednak coś dużo ważniejszego. Chodzi o pochylenie się nad dobrym Panem, który wybrał taką drogę do serca każdego, aby nas przekonać, że po to przyszedł na świat, abyśmy życie mieli, i to w obfitości.

W Gliwicach Orszak Trzech Króli składał się z trzech nurtów, które przeszły z wyznaczonych miejsc na rynek. Tam przed Dzieciątkiem w stojącej pod ratuszem szopce królowie złożyli swoje dary. A zespół ze sceny zachęcał do wspólnego kolędowania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama