Nowy numer 3/2021 Archiwum

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach kończy 80 lat

Uroczysty jubileusz kształcącej 11 tys. studentów szkoły wyższej odbędzie się w środę 11 stycznia.

– Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju, największą i najstarszą uczelnią ekonomiczną w regionie. Od początku stawia na edukację w zakresie wiedzy o nowoczesnej gospodarce oraz na współpracę z biznesem i administracją publiczną. W swojej 80-letniej tradycji uczelnia wykształciła ponad 80 tys. cenionych w kraju i za granicą absolwentów" – powiedział PAP rektor uczelni dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

Wśród nich rektor wymienił m.in. prof. Eugeniusza Gatnara, obecnego członka Rady Polityki Pieniężnej, i dr. Borysa Budkę, byłego ministra sprawiedliwości.

– Kształcimy prezesów największych firm w Polsce. W ostatnim rankingu Rzeczpospolitej "Kuźnia prezesów" z grudnia 2016 r., badającym, jakie uczelnie kończą dyrektorzy największych polskich firm, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach może pochwalić się 2. miejscem na Śląsku i 13. pozycją w ogólnopolskiej tabeli" – dodał rektor.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach powstał w grudniu 1936 roku jako prywatne Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Za początkową datę działalności szkoły uważa się jednak 11 stycznia 1937 r., kiedy odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego. Studia na jedynym wówczas Wydziale Organizacji Przemysłowej rozpoczęło kilkadziesiąt osób.

W 1972 r. katowickiej Wyższej Szkole Ekonomicznej nadano imię Karola Adamieckiego – wybitnego inżyniera i ekonomisty. W 1974 r. placówka przemianowana została na Akademię Ekonomiczną im. Karola Adamieckiego.

Od października 2010 r. uczelnia działa jako Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Składa się z pięciu wydziałów: Zarządzania, Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Biznesu, Finansów i Administracji. Łącznie na tych wydziałach z siedzibami w Katowicach i Rybniku kształci się ok. 11 tys. studentów. Uniwersytet od lat prowadzi też działania skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów.

W środę w uroczystym posiedzeniu Senatu i Rad Wydziałów z okazji jubileuszu 80-lecia uczelni weźmie udział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach kończy 80 lat   Logo uroczystości Materiały archiwalne Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama