Szukają świadków historii

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku zaprasza uczniów do pomocy w ocalaniu historii tej ziemi.

Konkurs „W poszukiwaniu świadka historii” ma na celu utrwalenie w formie nagranego wywiadu wspomnień dotyczących ważnych wydarzeń na Śląsku osób, które w nich uczestniczyły lub je obserwowały. Adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego. 

Wywiady powinny dotyczyć takich tematów, jak: okres poprzedzający II wojnę światową; życie codzienne (dzieciństwo, edukacja, praca, zwyczaje rodzinne, zwyczaje doroczne, obrzędy itp.); okres II wojny światowej; życie codzienne (dzieciństwo, edukacja, praca, zwyczaje doroczne, obrzędy itp.); walki na frontach w okresie wojny; wywózki, deportacje w okresie wojennym (transport, warunki w obozach przejściowych, życie w obozach); okres powojenny (1945 – 1952); organizacja życia po wojnie, nowy porządek; migracje ludności po wojnie (deportacje do ZSRR, przesiedlenia na „ziemie odzyskane”, wysiedlenia na zachód); mój region pod sowieckimi wpływami.

Rozmowa nie może być krótsza niż 2 minuty i dłuższa niż 10 minut. Do niej powinna być dołączona karta wywiadu i zgoda rozmówcy na jego udzielenie. Dokumenty i regulamin konkursu dostępne są na stronie www.deportacje45.pl oraz w siedzibie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.

Uczestnictwo w konkursie należy zgłosić do 28 lutego, a gotowe prace dostarczyć do 21 kwietnia. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Najlepsze zostaną umieszczone na stronie internetowej Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. oraz na stronie projektu Archiwum Historii Mówionej, a także w planowanej publikacji pokonkursowej. Autorzy ootrzymają też nagrody rzeczowe.

Organizatorami konkursu są Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. w Radzionkowie we współpracy z Urzędem Miejskim w Bytomiu, Urzędem Miasta Radzionków oraz Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..