Nowy numer 42/2020 Archiwum

Piekarskie Betlejem po raz trzeci przejdź do galerii

Prace na tzw. Rajskim Placu rozpoczęły się już w listopadzie. Właśnie tam stanęła żywa i ruchoma szopka w tradycyjnym śląskim klimacie. - Stała się ona miejscem, którego nie można ominąć w bożonarodzeniowym okresie - przekonuje wikary, ks. Adam Zgodzaj.

Warto wspomnieć, że pierwsze „Piekarskie Betlejem" zbudowano w 2014 roku. Inspiracją były odnalezione figury z tzw. „Panoramy Tysiąclecia”. – Była to ruchoma inscenizacja przedstawiająca postaci polskich świętych oraz zasłużonych dla historii Polski obywateli. Ekspozycja powstała dla uczczenia 1000 rocznicy chrztu Polski. Przez lata „Panorama Tysiąclecia” cieszyła się zainteresowaniem parafian i pielgrzymów przybywających do sanktuarium. Z czasem zwyczajnie się opatrzyła. Figury zostały zabezpieczone i trochę zapomniane. Zbliżająca się 1050. rocznica chrztu Polski stała się okazją, by dać im niejako drugie życie – wyjaśnia ks. Zgodzaj.

Figury zostały odnowione. Przywrócono im oryginalne stroje, zachowując wierność pierwotnemu stylowi, w jakim zostały wykonane.

W "Piekarskim Betlejem" hołd nowo narodzonemu Chrystusowi oddają wyjątkowi trzej królowie: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Jan III Sobieski. W zeszłym roku do witających Bożą Dziecinę dołączył papież Franciszek.

W okresie bożonarodzeniowym w „Piekarskim Betlejem” zaplanowano wiele wydarzeń artystycznych. Będzie można posłuchać tradycyjnych kolęd, zobaczyć jasełka, a nawet spróbować świąteczne smakołyki.    

– „Piekarskie Betlejem” staje się powoli tradycją, bez której wielu gości przybywających do sanktuarium w Piekarach nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia – przekonuje ks. Zgodzaj. – Tu w wyjątkowej, regionalnej scenerii możemy zatrzymać się, by spojrzeć na historię rodzącego się Chrystusa przez pryzmat mijającego czasu i zmieniających się realiów życia – dodaje kapłan.

Dokładny plan kolędowania na Rajskim Placu znajduje się na plakacie.

Piekarskie Betlejem po raz trzeci  

 

 

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama