Na gliwickim rynku harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju. Wcześniej w katedrze odprawiona została Eucharystia za mieszkańców miasta.
Po raz 26. harcerze w całym kraju przekazują różnym instytucjom i osobom światło przywiezione z Betlejem, z Groty Narodzenia Pańskiego. W tym roku razem z hasłem „Odważnie twórzmy pokój”.
Członkowie Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej przywieźli je z dwóch miejsc – z Wiednia i Krakowa. Dzisiaj, 18 grudnia, na gliwickim rynku przekazali je sekretarzowi miasta Gliwice Andrzejowi Karasińskiemu oraz ks. Bernardowi Plucikowi, proboszczowi parafii katedralnej, i ks. Bernardowi Frankowi, proboszczowi parafii Wszystkich Świętych. W specjalnie przygotowanych lampionach każdy mógł zabrać je też ze sobą do domu.
– Jest piękny zwyczaj, że ten czas bezpośredniego przygotowania do świąt Bożych narodzin rozpoczynamy od spotkania przy ołtarzu – powiedział ks. Bernard Plucik, który wcześniej w katedrze przewodniczył Eucharystii w intencji mieszkańców Gliwic. Tam przypomniał, że w znaku betlejemskiego światła możemy szukać bliskości Boga, drugiego człowieka i samego siebie. Lampion z ogniem z Betlejem przekazany w katedrze przez delegację zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej przez cały tydzień będzie wystawiony w kaplicy adoracji.
Każdy mógł zabrać Światełko Betlejemskie do swojego domu Mira Fiutak /Foto Gość Na rynku proboszcz katedry złożył mieszkańcom miasta w imieniu biskupa gliwickiego Jana Kopca życzenia z okazji zbliżających się świąt. – Najlepszymi życzeniami będą słowa wyśpiewane przez aniołów, które dobrze znamy: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”. Życzę, aby każdy człowiek dobrej woli, i myślę tutaj o wszystkich, bo to chyba najpiękniejsza cecha, mógł mieć również ten wewnętrzny pokój – powiedział ks. Plucik.
– Światełko Betlejemskie nazywane jest światełkiem pokoju, stąd gorące życzenia, aby ten pokój zagościł w naszych sercach i domach, w mieście i w naszej pięknej ojczyźnie. Żebyśmy umieli go budować, szanować i pielęgnować – dodał Andrzej Karasiński.
Ks. Bernard Frank przypomniał, że przygotowana już na rynku szopka chętnie odwiedzana jest przez mieszkańców. Na razie brakuje w niej jeszcze figury Dzieciątka, która przyniesiona zostanie do żłóbka dopiero po Pasterce. W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia przy stajence spotkają się wszystkie orszaki Trzech Króli, które tego dnia przejdą przez miasto.