Zobacz, jak zmienił się po modernizacji. Teraz to kategoria premium.
Po prawie dwuletnim remoncie, dworzec kolejowy w Gliwicach otworzył oficjalnie jego zarządca, spółka PKP SA. Pochodzący z lat 20. ub. wieku obiekt, po odnowieniu i budowie hali nad peronami, stał się jednym z dworców kategorii premium.
Dzięki modernizacji dworzec stał się dostępny także dla pasażerów z ograniczonymi możliwościami poruszania się, z dużymi bagażami, dla rodzin z dziećmi czy osób starszych. Wśród usprawnień znalazły się wypukłe oznaczenia na posadzkach czy mobilny tłumacz języka migowego.
Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz podczas ceremonii otwarcia ocenił, że mieszkańcy Gliwic i okolic czekali na otwarcie zmodernizowanego dworca "z utęsknieniem, bardzo długo" i że są "bardzo szczęśliwi, że taka jakościowa zmiana nastąpiła". - Ten dworzec jeszcze stosunkowo niedawno był taką antywizytówką miasta. W tej chwili jest prawdziwą wizytówką, z której możemy być dumni - podkreślił.
Zapowiedział też, że wkrótce obiekt stanie się częścią większej całości - planowanego w otoczeniu dużego węzła przesiadkowego, nazywanego przez samorząd "Bramą Metropolii Silesia". Rozpoczęcie prac budowlanych zakładane jest na 2018 r.
Modernizacja dworca kolejowego była jednym z największych przedsięwzięć kolejowych w regionie w ostatnim czasie. Z zewnątrz odnowiono i podświetlono elewację budynku wraz z detalami architektonicznymi. Wewnątrz renowacji poddano mozaikę w holu głównym i drewniane sufity. Dwa dworcowe hole połączono korytarzem. Pojawiły się nowe wyświetlacze, wymieniono system informacji głosowej, zamontowano ruchome schody oraz windy.
Gruntownie przebudowano też perony - wykonano nową nawierzchnię, tunele i zupełnie nową konstrukcję zadaszenia nad peronami. W obrębie stacji wymieniono tory, pod którymi zamontowano maty wibroizolacyjne. Koszt całej inwestycji wyniósł ostatecznie ok. 156 mln zł.
Budynek gliwickiego dworca powstał w latach 1924-1925. Ze względu na zabytkowy charakter budynku, wszystkie prace modernizacyjne realizowano pod okiem konserwatora zabytków. Współpraca z konserwatorem objęła m.in. ustalanie koloru elewacji, stropów dworca oraz prace związane z renowacją zabytkowej mozaiki w holu.
Zobacz dworzec po modernizacji w GALERII ZDJĘĆ.