Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nie dla „Jingle bells” w kościele

Ks. Adam Kozak apeluje do księży, żeby podczas koncertów kolędowych w kościołach wykonywana była tylko muzyka religijna.

W liście zaadresowanym do wszystkich księży diecezji gliwickiej przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi w diecezji zasadami, nie jest wymagana zgoda Kurii Diecezjalnej na organizację w kościołach tych koncertów. Dlatego to na księżach spoczywa odpowiedzialność, aby podczas nich była wykonywana tylko muzyka religijna, nadająca się do przestrzeni sakralnej kościoła. Ks. Adam Kozak (pełni w diecezji funkcję referenta ds. muzyki kościelnej) zwraca przy tym uwagę, że do kościołów wprowadzane są utwory świeckie, nawiązujące wprawdzie do świąt, ale nie będące w żaden sposób muzyką religijną (np. „Jingle bells”, „White Christmas”, „Feliz Navidad”, „O Tannenbaum”).

„Słyszymy już te utwory w marketach, reklamach, radiu – to świecka muzyka popularna o świętach, która w większości zupełnie nie dotyka sedna chrześcijańskiego świętowania, czyli narodzenia Chrystusa. W obliczu świeckiej popkultury, która agresywnie wkrada się także w przestrzeń życia Kościoła, nie należy ‚chrzcić’ tych utworów poprzez wprowadzanie ich w przestrzeń sakralną, nawet w wymiarze pozaliturgicznego koncertu” – podkreśla. W liście pisze jednoznacznie, że tego typu utwory nie nadają się do sakralnej przestrzeni. „Pielęgnujmy raczej bogaty skarbiec tradycyjnych, głębokich i szlachetnych kolęd, zwłaszcza polskich, dając okazję do wspólnego ich śpiewania lub wysłuchania w ramach koncertów” – zachęca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama