Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ciągle naprawiamy nieporządki

- Potrzebujemy spotkania z Kimś, kto wskaże nam właściwą drogę - mówił do samorządowców bp Jan Kopiec.

Pracownicy samorządu terytorialnego spotkali się w Gliwicach na adwentowym dniu skupienia.

Na adorację i spowiedź w kaplicy u sióstr boromeuszek zjechali włodarze miejscowości znajdujących się na terenie diecezji gliwickiej. Później Mszę świętą odprawił dla nich bp Jan Kopiec.

- Kiedy człowiek otrzyma zbyt wielką swobodę, najczęściej wykorzysta ją nie do końca właściwie. Całe dzieje ludzkości są naprawieniem nieporządków, które ciągle po sobie pozostawiamy - mówił biskup na początku Eucharystii. Wskazał na potrzebę "jeszcze bardziej zwielokrotnionego spotkania z Kimś, kto wskaże nam właściwą drogę".

- Właśnie dlatego tutaj jesteśmy, by poświęcić parę chwil na refleksję o naszym miejscu w społeczeństwie i wartościach, które możemy realizować. Nie ukrywam, że zawsze przychodzę na wasz dzień skupienia z ogromną nadzieją, że coś dobrego w sercach się zrodzi - przyznał.

W homilii bp Kopiec zwrócił uwagę, że chociaż Boże Narodzenie kojarzy się bardzo przyjemnie i radośnie, to jednak prorok Eliasz daje niełatwe przesłanie, że przyjście Zbawiciela oznacza przemianę ludzkich serc i całej sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

- Każdy chce żyć na tym świecie jak najwygodniej i mieć jak najwięcej. To podstawowa miara, ale ona nie wystarcza. Przyznajmy szczerze, bo akurat wy jesteście w tym doświadczeni, że najtrudniej jest wypracować tę odpowiednią miarę. Często jak groch o ścianę idą te wszystkie zaproszenia, zapewnienia i próby wejścia we właściwy wymiar posługi. To też było największym dramatem narodu wybranego - mówił do samorządowców.

- Człowiekowi jest bardzo potrzebne wsparcie, które "przytrzyma go za kołnierz" i powie: "Nie bój się, ja jestem tym, który cię prowadzi". Dzięki nam ma być więcej uporządkowania w ludzkich sercach i więcej szacunku dla każdego człowieka w świecie, w którym żyjemy - apelował biskup.

Po Mszy uczestnicy spotkania udali się do Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II, gdzie dzielili się opłatkiem.

Mieli też okazję do wysłuchania konferencji o "ekologicznym nawróceniu" z perspektywy samorządowca, którą wygłosił ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego na podstawie encykliki "Laudato si" papieża Franciszka.

Ciągle naprawiamy nieporządki   Eucharystia w kaplicy sióstr boromeuszek w Gliwicach Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama