- Pamiętajcie, na czym polega polsko-węgierskie braterstwo - usłyszeli uczniowie na otwarciu wystawy w Gliwicach.
Obok Palmiarni Miejskiej w parku Chopina w Gliwicach stanęła wystawa "1956. Polska - Węgry. Historia - Pamięć". To wspólne przedsięwzięcie IPN, jego węgierskiego odpowiednika - Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának) oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach, powiedział, że po raz pierwszy udało się zebrać dokumentację z tych dwóch instytucji - polskiej i węgierskiej. - Wiele pokazywanych tutaj zdjęć ma swoją premierę w Polsce - podkreślił.
- Zależy nam, aby w społecznej pamięci utrwaliło się nie tylko przysłowie, że Polak i Węgier to dwa bratanki, ale również to, na czym to braterstwo polegało - zwrócił się do obecnych na otwarciu uczniów gliwickich szkół.
Z kolei zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala przypomniał, że to miasto jest bardzo dobrym miejscem do prezentowania wystawy, bowiem po protestach na Węgrzech w 1956 r. gliwiczanie zorganizowali niemy marsz, który był wyrazem solidarności z węgierskimi powstańcami. Nawiązał również do współpracy Gliwic z węgierskim miastem Salgótarján.
Na otwarciu pojawili się uczniowie gliwickich szkół Szymon Zmarlicki /Foto Gość Celem wystawy jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Powstała w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzenia.
Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, a także do ukazania losów zwykłych ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemną pomoc i dawać wsparcie.
Równolegle w przekazie akcentowany jest polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 roku. Działania te odbywają się pod wspólnym hasłem "1956. Polacy i Węgrzy. Razem pamiętamy".
Wystawa została przygotowywana w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech). Ekspozycja prezentowana będzie do 30 grudnia.
Fotorelacja z otwarcia wystawy w GALERII ZDJĘĆ.