Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nie dla "Jingle bells" w kościele

Ks. Adam Kozak apeluje do księży, żeby podczas koncertów kolęd w kościołach wykonywana była tylko muzyka religijna.

W liście zaadresowanym do wszystkich księży diecezji gliwickiej przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi w diecezji zasadami nie jest wymagana zgoda Kurii Diecezjalnej na organizację w kościołach koncertów chórów, orkiestr czy innych zespołów. Dlatego to na księżach spoczywa odpowiedzialność, aby była podczas nich wykonywana tylko muzyka religijna nadająca się do przestrzeni sakralnej kościoła.

Ks. Adam Kozak (pełni w diecezji funkcję referenta ds. muzyki kościelnej) zwraca przy tym uwagę, że do kościołów wprowadzane są utwory świeckie, nawiązujące wprawdzie do świąt, ale nie będące w żaden sposób muzyką religijną (np. Jingle bells, White Christmas, Feliz Navidad, O Tannenbaum).

„Słyszymy już te utwory w marketach, reklamach, radiu – to świecka muzyka popularna o świętach, która w większości zupełnie nie dotyka sedna chrześcijańskiego świętowania, czyli narodzenia Chrystusa. W obliczu świeckiej pop-kultury, która agresywnie wkrada się także w przestrzeń życia Kościoła, nie należy 'chrzcić' tych utworów poprzez wprowadzanie ich w przestrzeń sakralną, nawet w wymiarze pozaliturgicznego koncertu” – podkreśla. W liście pisze jednoznacznie, że tego typu utwory nie nadają się do sakralnej przestrzeni. „Pielęgnujmy raczej bogaty skarbiec tradycyjnych, głębokich i szlachetnych kolęd, zwłaszcza polskich, organizując okazję do wspólnego ich śpiewania lub wysłuchania w ramach koncertów” – zachęca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama