Nowy numer 23/2021 Archiwum

Żywy w pamięci ludzi

Niezwykłe świadectwo o nietuzinkowym człowieku; jego obraz stworzony z tego, jak widzieli go inni.

To książka wyjątkowa, zbierająca wspomnienia osób, które zetknęły się z pierwszym biskupem opolskim Franciszkiem Jopem. „Żyjący jeszcze świadkowie podkreślają bogatą osobowość Biskupa Jopa, jego gorliwe i pobożne życie. Stwierdzają też, że po rocznej chorobie umierał w opinii świętości” – pisze we wstępie bp Andrzej Czaja. Nie jest to jednak zbiór peanów, ale opis szczegółów, sytuacji, wydarzeń, które na lata zapadły w serca ówczesnych wikariuszy, współpracowników, posługujących mu sióstr. To też pokazuje, jak w kalejdoskopie, jakie rzeczy się zapamiętuje – wysłana paczka, dobre słowa, wdzięczność za codzienną pracę, ojcowska troska o swoich współpracowników, pamięć wyrażająca się przywiezieniem upominku z podróży.

To przykład życia i zachowania, którego obserwowanie było najlepszą szkołą – do dziś księża wspominają rozmodlenie, skupienie na Mszy św., skromne życie, to, czego bp Jop surowo wymagał od ich posługi, chcąc wspierać każdego z nich na drodze do świętości. Najbliżsi pamiętają także to, co leżało mu na sercu – trudne sytuacje polityczne, wyjazdy kapłanów za granicę. Ale też zaproszenia na obiady, godziny spędzone we wspólnej podróży. To z takich barwnie opisanych okruchów wyłania się jego osobowość i wielkość. Całość uzupełniają kazania wygłoszone na pogrzebie bp. Jopa przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę, kalendarium oraz liczne zdjęcia archiwalne.

Red. ks. Helmut Sobeczko, Biskup Franciszek Jop 1897–1976. Wspomnienia w 40. rocznicę śmierci, Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego UO, Opole 2016, ss. 188.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama