Nowy numer 38/2023 Archiwum

Kościół żyje służbą

- Oby tak każdy z nas mógł o sobie powiedzieć, że pomaga Chrystusowi w tym świecie - mówił bp Jan Kopiec do szafarzy Komunii świętej w gliwickiej katedrze.

Tradycyjne skupienie z okazji Adwentu rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi, po których celebrowana była Eucharystia.

We wstępie do Mszy św. bp Jan Kopiec mówił, że w Kościele najważniejszym punktem odniesienia jest służba. – Tym Kościół żyje. Nie uroczystościami, nie tylko samymi wspaniałymi świętami, nie wspaniałymi nawet deklaracjami. Kościół żyje posługiwaniem, aby być wiernym temu, co Jezus Chrystus w konstytucji Kościoła zawarł – powiedział.

Służba i miejsce człowieka w dziele zbawienia były też tematem homilii biskupa. Zwrócił w niej uwagę na to, że próbujemy układać nasze życie na ziemi, ale jest jednak ponad nami Ten, z ręki Którego wyszliśmy i do Którego powrócimy. Nie idziemy mocą swoją, ale mocą Tego, który nas powołał i chciał, abyśmy szli razem z Nim i świat przemieniali. Zauważył też, że posługiwanie w Kościele nie należy do najbardziej chwalonych, bo służba zawsze kojarzy z czymś trudniejszym. Wolelibyśmy odbierać chwałę i oglądać owoce, z których od razu będziemy korzystać. Tymczasem Kościół jest tak skonstruowany, że trzeba najpierw w nim znaleźć miejsce dla swojej służby.  

Kościół żyje służbą   Ks. Krystian Piechaczek, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Gliwickiej Klaudia Cwołek /Foto Gość – To, co w waszej posłudze jest najpiękniejsze, to umiejętność zobaczenia siebie tak blisko tej najważniejszej treści, którą jest sam Chrystus – podkreślił bp Jan Kopiec. – Nie od dzisiaj też wiemy, że nie wszystko, czego się podejmujemy jest najwyższych lotów. Ale tam gdzie dosłownie dotykamy Chrystusa, tam musimy starać się, by to było napełnione treścią w stopniu najbardziej z mojej strony pełnym miłości i pełnym otwarcia – mówił.

Szafarzom życzył między innymi, by ze wspólnych spotkań zawsze potrafili wynieść przekonanie, że warto podejmować tę posługę i dawać z siebie tyle, ile każdy potrafi, by tam, gdzie są, Jezus Chrystus był rzeczywiście głoszony.

Pod koniec Mszy św. bp Jan Kopiec dziękował szafarzom za posługę i prosił o włączenie się w prace synodu diecezjalnego.

Dalsza część spotkania z konferencją ks. dr. Krystiana Piechaczka na temat sakramentu chrztu odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.

Adwentowy dzień skupienia dla drugiej grupy szafarzy odbędzie się za tydzień, 3 grudnia, w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. A od Wielkiego Postu skupienia będą organizowane aż w trzech miejscach – oprócz Gliwic i Tarnowskich Gór – także w Bytomiu–Karbiu w parafii Dobrego Pasterza.

Kościół żyje służbą   Wspólna modlitwa w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast