Nowy numer 25/2022 Archiwum

Poszukiwanie naszego wspólnego dobra

O zbliżającym się jubileuszu 25-lecia diecezji gliwickiej i Pierwszym Synodzie Diecezjalnym pisze bp Jan Kopiec w liście pasterskim na I niedzielę Adwentu.

Te dwa ważne wydarzenia pozwalają spojrzeć z perspektywy 25 lat Kościoła diecezjalnego oraz refleksji nad jego przyszłością. „Adwent oznacza oczekiwanie na spełnienie się wielkiego dzieła, jakim było przyjście Zbawiciela na nasz ludzki świat. Każde oczekiwanie związane jest ze spojrzeniem w przyszłość, z tęsknotą za nadejściem czegoś bardzo nam potrzebnego.” - napisał w liście biskup gliwicki.

25 marca 2017 r. minie 25 lat od ustanowienia przez Jana Pawła II diecezji gliwickiej. Bp Jan Kopiec wskazuje na dziedzictwo poprzednich pokoleń, w które weszliśmy, ale równocześnie zachęca do zastanowienia się „czy właściwie zrozumieliśmy przynależność do wielkiej wspólnoty Kościoła”.

Przypomina, że synod ma być darem dla Kościoła diecezjalnego. „Po etapie budowania fundamentów, któremu przewodził pierwszy biskup Jan Wieczorek, nadszedł czas na wznoszenie wspólnego domu całej wspólnoty Kościoła Gliwickiego. Dobrze wyczuwamy, jakiego wysiłku wymaga umiejętność tworzenia pojednanej rodziny, która w Jezusie Chrystusie znajduje swoje właściwe miejsce” - zauważył bp Kopiec.

Wskazał na ważne tematy, które już są podejmowane w ramach przygotowania do synodu, takie jak odzyskanie dynamiki apostolskiej, materialny wymiar funkcjonowania diecezji, obecność katechezy w szkołach, zasady współpracy z władzami, a także budowanie jedności z innymi wyznaniami, ale także wewnątrz naszego Kościoła. 

Bp Jan Kopiec wyraził nadzieję na czynny udział przedstawicieli różnych grup tworzących Kościół gliwicki: „Liczę na aktywne i szczere zaangażowanie się w prace synodalne przez Drogich Współbraci w kapłańskiej służbie na terenie naszej diecezji, wraz z osobami życia konsekrowanego. Jestem pewien, że w poszukiwaniu naszego dobra wspólnego, jakim jest diecezja gliwicka, będą obecne rodziny, przedstawiciele młodego pokolenia, członkowie stowarzyszeń i ruchów kościelnych, jak też wspierający seniorzy, reprezentanci wszystkich profesji według ich kompetencji. Wszystkim powierzam też modlitewne wspieranie Pierwszego Synodu Diecezji Gliwickiej”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama