Remont został zakończony. W Bytomiu otwarto Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu. W piątek nową część szpitala będzie można zwiedzać.
– Patrząc na zrealizowaną inwestycję oraz na to, jak ten budynek wyglądał, zanim podjęliśmy się tego zadania, można powiedzieć, że wszystko w naszym życiu jest możliwe A jeżeli nie jest możliwe, to wystarczy poświęcić temu trochę więcej czasu i my tak właśnie zrobiliśmy – mówiła Kornelia Cieśla, dyrektor naczelny Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, do którego należy nowe centrum. Powstało ono na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków. – Naszym celem było stworzenie pacjentkom i ich rodzinom takich warunków, aby nastrój towarzyszący często żmudnemu, stresującemu pobytowi w szpitalu był przepełniony atmosferą radości, spokoju i zaufania – podkreśliła K. Cieśla.
Centrum powstało w miejscu starego Bloku 5A i zostało skomunikowane łącznikiem z Blokami 5 i 6. Do dyspozycji pacjentek zostanie przekazanych 12 sal dwuosobowych i sala jednoosobowa z wydzielonymi łazienkami. Pokoje mają specjalne stanowisko do pielęgnacji noworodka i nowoczesne łóżeczko na kółkach, aby dziecko mogło przebywać z mamą. Porodówka została wyposażona w fotele z masażem łagodzącym ból porodowy. Ponadto wszystkie sale porodowe i poporodowe mają odrębny trakt dla osób towarzyszących. Również blok operacyjny na najwyższej kondygnacji został nowocześnie wyposażony.
Prof. Anita Olejek i prof. Marian Zembala w jednej z sal operacyjnych Klaudia Cwołek /Foto Gość
Modernizacja szpitala była prowadzona tak, żeby uwzględniała komfort pacjentek. Wystrój wnętrz został zaprojektowany w ciepłych tonacjach, kojarzących się z harmonią i bezpieczeństwem.
Prezentację dotychczasowych dokonań kliniki przedstawiła prof. dr hab. n.med. Anita Olejek, kierownik centrum. Jest to ośrodek III stopnia referencyjności w województwie śląskim, który przyjmuje pacjentki o najwyższym stopniu patologii ciąży. – Nasze działania mają zachęcić kobiety do poddawania się terapii, do tego, żeby dzieci leczyć, a nie do tego, żeby ciążę zakończyć wcześniej z powodu obawy przed tym, co będzie z dzieckiem po jego urodzeniu – podkreśliła.
– Dobro człowieka najwyższym prawem. Dlatego cieszę się i gratuluję całemu zespołowi, bo ilu ludzi o wrażliwych sercach i sumieniach tutaj włożyło swój wysiłek i swoje dobro! – powiedział bp Gerard Kusz, który poświęcił centrum.
W piątek 25 listopada odbędzie się tzw. dzień otwarty nowego centrum. Od 10.00 do 12.00 przyszli rodzice i wszyscy zainteresowani nową placówką mogą zwiedzić jej pomieszczenia, sprawdzić warunki lokalowe i sanitarne oraz dowiedzieć się o wielu zastosowanych nowinkach technologicznych.