Nowy numer 20/2022 Archiwum

Wizyta w Zabrzu

Prezydent RP Andrzej Duda wieczorem złożył wieniec przy pomniku Poległych Powstańców Śląskich.

Pomnik znajduje się na terenie cmentarza obok kościoła św. Andrzeja w Zabrzu. Prezydent Andrzej Duda przybył przed godziną 18.00, złożył wieniec przy mogile, gdzie spoczywają prochy powstańców, którzy polegli w III Powstaniu Śląskim. Później wpisał się do księgi pamiątkowej miasta i kroniki parafialnej oraz przeprowadził krótkie rozmowy. W kronice pozostawił wpis: "Dziękuję za możliwość odwiedzenia Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu, jednej z najstarszych w tym mieście. Dziękuję za modlitwę oraz okazaną mi życzliwość. Księdzu Proboszczowi, Wikariuszom i całej wspólnocie parafialnej życzę owocnej pracy, wszelkiego dobra oraz obfitego błogosławieństwa Jezusa Chrystusa Króla i Pana".

O 19.00 ma rozpocząć się spotkanie z mieszkańcami w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Tam planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

W miejscu, gdzie złożony został dziś wieniec, spoczywają prochy powstańców, którzy polegli zarówno na terenie Zabrza, w ówczesnych jego granicach, jak i ekshumowanych 16 lat później, w 1937 roku, z miejsc walk poza jego terenem, między innymi spod Góry Świętej Anny oraz okolic Sławięcic i Kędzierzyna. Łącznie spoczywa tu 42 powstańców. Na ścianie głównej pomnika znajduje się krzyż powstańczy z orłem w środku oraz wyrytymi na jego trzech ramionach datami: 1921, 1939, 1945. Nieco niżej znajduje się tablica z napisem: "Chwała i Cześć Bohaterskim Synom Miasta Zabrza Poległym za Wolność i Połączenie Śląska z Polską w Powstaniach Śląskich /1919-1920-1921/".

Wizyta w Zabrzu   Pomnik Powstańców Śląskich na cmentarzu parafii św. Andrzeja w Zabrzu Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama