Nowy numer 20/2022 Archiwum

Aplikacja zamiast parkomatów

Tarnowskie Góry stawiają na mobilność i z pomocą smartfonów chcą rozwiązać problem braku miejsc do postoju.

W ścisłym centrum Tarnowskich Gór każdego dnia nieprawidłowo parkuje nawet 200-300 samochodów. Dlatego na kilku ulicach - Bondkowskiego, Gliwickiej, Górniczej i Zamkowej - zostały wyznaczone 42 numerowane miejsca parkingowe. Na każdym z nich zamontowano magnetyczny czujnik, który wykrywa, czy w danym momencie zatrzymał się tam pojazd.

System zbiera dane i przekazuje je do aplikacji mobilnej Parkanizer, którą kierowcy mogą zainstalować na smartfonach z systemami Android i iOS. Wolne miejsca na bieżąco zaznaczane są zielonymi okręgami, w kierunku których można zmierzać, będąc pewnym możliwości zaparkowania.

Aplikacja wskazuje wolne miejsca przez cały tydzień, o każdej porze dnia i nocy. Jednak w dni robocze przez 10 godzin – od 8.00 do 18.00 – na wyznaczonym obszarze obowiązuje miejska strefa krótkiego postoju.

Kierowcy mogą zatrzymywać się tam na maksymalnie 90 minut, dzięki czemu kolejne stanowiska będą regularnie zwalniane, a ruch w ścisłym centrum może zmniejszyć się nawet o 30 procent.


Więcej o pilotażowym systemie Parkanizer przeczytasz w "Gościu Gliwickim" nr 48 na 27 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama