Nowy numer 20/2022 Archiwum

Czy jesteśmy wdzięczni?

– Wolna ojczyzna to najwyższe dobro, które cenimy i chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom – powiedział bp Jan Kopiec w 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość 11 listopada rozpoczęła się Eucharystią za ojczyznę w gliwickiej katedrze, której przewodniczył bp Jan Kopiec. Obok prezbiterium stanęły poczty sztandarowe, w obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze i weterani, służby mundurowe oraz harcerze i uczniowie gliwickich szkół. W homilii biskup gliwicki wskazał na postawę wdzięczności za odzyskaną wolność. – Najpierw śpiewano „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”, pokolenie naszych XIX-wiecznych poprzedników wychowywało się na tej tęsknocie za niepodległością, a potem, kiedy przyszedł upragniony rok 1918 i można już było nie bać się śpiewać „Ojczyznę wolną pobłogosław, zachowaj nam, Panie”, czy mieliśmy wdzięczność za ten dar, który otrzymaliśmy? Za dobro, które będzie teraz naszym udziałem, za które my sami będziemy odpowiedzialni? – pytał bp Kopiec.

– Dzielimy się, antagonizujemy, pogardzamy naszymi przeciwnikami. Gotowi jesteśmy zburzyć to, co już wznieśliśmy, byle swoje egoistyczne cele przeprowadzić – diagnozował obecną sytuację. – Smutne, że mówię to w takim dniu, ale od tego nie uciekniemy. Bo są w ojczyźnie rachunki krzywd i trzeba je umieć na kolanach wypowiedzieć i prosić Boga, by dał nam siłę, aby to pokonać. Nie można udawać, że cieszymy się wolnością i równocześnie niszczyć fundament, na którym ta wolność jest zbudowana. Z tego rachunek sumienia musimy zdać – stwierdził biskup gliwicki. Po modlitwie w katedrze uformował się pochód, który z orkiestrą przeszedł na plac Piłsudskiego. Tam, przy wciągniętej na maszt fladze, odczytany został Apel Poległych, a pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama